Trump, Twitter'da ırkçıların videosunu paylaştı

Trump, Twitter'da ırkçıların videosunu paylaştı

ABD Başkanı Donald Trump, 43.5 milyon takipçili Twitter hesabından ırkçı Önce Britanya grubunun liderinin Müslüman karşıtı videolarını paylaştı.

Irkçı eylemleri ve açıklamalarıyla gündemden düşmeyen ABD Başkanı Donald Trump, 43.5 milyon takipçili Twitter hesabından aşırı sağcı Britan First(Önce Britanya) grubunun başkan yardımcısı Jayda Fransen'ın Müslüman karşıtı videolarını paylaştı.

İngiltere merkezli The Guardian, Trump'ın paylaştığı 3 videonun doğrulanmamış Müslüman aleyhtarı görüntüler olduğunu vurguladı.

Görüntülerden biri Müslüman olduğu öne sürülen bir grubu bir erkeği çatıdan aşağı atarken gösteriyor. Bir başka videoda ise Müslüman olduğu belirtilen bir kişi, İsa Peygamber'in annesi Meryem'in heykelini yıkıyor. Üçüncü video ise bir göçmenin değnekli Hollandalı bir çocuğa saldırısı üzerine.

Trump videoları herhangi bir yorum yapmadan paylaştıktan sonra CNN'le son günlerde sürdürdüğü polemiğine döndü. ABD Başkanı, CNN'i bir kez daha "yalan haber" yapmakla suçladı.

Trump'ın videolarını paylaştığı ırkçı hareketin lideri Fransen, kasım ayı başında başörtüsü takan bir kadını sözlü tacizden suçlu bulunmuştu.

IRKÇI LİDER SEVİNDİ

Fransen, Trump'un tweet'ini yeniden paylaşmasını sevinçle karşılayarak büyük harflerle şunları yazdı: "ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Yardımcısı Janda Fransen'ın Twitter videolarından üçünü yeniden paylaştı. Bu videolar Donald Trump'la birlikte yaklaşık 44 milyon kişiye ulaştı. Tanrı seni korusun Trump! Tanrı Amerika'yı korusun!"

MAY ELEŞTİRDİ, TRUMP YANIT VERDİ

İngiltere Başbakanı Theresa May, sözcüsü aracılığıyla Trump'ı eleştirerek "Başkanın böyle şeyler yapması yanlış" dedi. Trump bu açıklamaya da Twitter'dan yanıt vererek "Bana değil Birleşik Krallık içerisindeki yıkıcı radikal İslamcı terörizme odaklanın. Bizim durumumuz gayet iyi" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 30 Kasım 2017 14:20
www.evrensel.net