29 Kasım 2017 14:38
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 15:04

MEB’in skandal kitabı protestolar üzerine geri çekildi

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün öğretmenlere ücretsiz dağıttığı ve skandal ifadelerin olduğu kitap Eğitim Sen tarafından protesto edildi.

MEB’in skandal kitabı protestolar üzerine geri çekildi

Paylaş

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda öğretmenlere ücretsiz dağıtılan ve skandal ifadelerin yer aldığı “Felsefeden Tecrübeye Etkin Öğretmenlik” kitabı protesto edildi. 

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen Eğitim-Sen İstanbul 5 No'lu Şube ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği üyeleri, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Gerici, ırkçı eğitime hayır” sloganı attı. Eyleme CHP Milletvekili Onursal Adıgüzel de destek verdi. Söz konusu kitabın dağıtımı ve değerlendirmesi tepkiler üzerine durduruldu.

Eğitim-Sen 5 No'lu Şube ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği adına Ata Esen konuştu. Maltepe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından dağıtılan 'Felsefeden Tecrübeye Etkili Öğretmenlik' adlı kitapta yer alan bilgilerin, bilimden ve öğretmeni bilgilendirmekten uzak olduğunu söyleyen Esen, “Tarihimizde çok parlak bir yere sahip olan Köy Enstitüleri'ni özellikle hedef gösteren bu saçmalığı kabul etmiyoruz. Tekke ve Zaviyeler Kanunu'nun hala yürürlükte olmasına rağmen, Tekke ve Zaviyeler'i övmek, eğitim sistemimizi bu gerici anlayışa göre tekrar oluşturmak düşüncesi insanlığı yeniden orta çağ karanlığına mahkum etme anlayışıdır. Bu anlayışın ne biz eğitimciler açısından ne de 21. yy insanlığı açısından kabul edilecek bir yanı yoktur. Biz eğitim emekçilerinin vaaza ve nasihata ihtiyacı yoktur. Gerçek bilime ihtiyacı vardır" dedi. 

MEB, TEPKİLER ÜZERİNE KİTABI DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKTI

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Etkili Öğretmenlik Projesi’ kapsamında öğretmenlere dağıtılan ve skandal ifadeler barındıran kitap, tepkiler üzerine değerlendirme dışı bırakıldı. Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan imzasıyla ‘Dağıtım yerlerine’ gönderilen yazıda “ ‘Felsefeden Tecrübeye Etkili Öğretmenlik’ adlı kitap, bir kısım şikayetlere ve her yazarın her görüşüne bizim de katıldığımız yanlış anlaşılmalara ve ithamlara sebebiyet verdiği görüldüğünden değerlendirme dışı bırakıldı” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenlere dağıtılan 'Felsefeden Tecrübeye Etkili Öğretmenlik' isimli kitapta tarikatlar ve tekkelerin övüldüğü, Yatılı okullarda öğrenim gören yüzbinlerce öğrenci ‘bozulmaya müsait' şeklinde değerlendirildiği ortaya çıkmıştı. Kitapta ayrıca öğrencilerin ‘dayak ile terbiye edilmesi’ meşru gösterilmiş, öğretmenlerden kitabı okuyarak bir toplantı yapmaları istenmişti. Öğretmenlere dağıtılan formda, öğretmenlere, “en çok sevdiğiniz kısım nedir, kitabın anafikri nedir, ne anladınız, katıldığınız noktalar nelerdir” gibi sorular yöneltilmişti. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsveç’te sığınmacı çocukların zaferi

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen ve Haber-Sen'in kuruluş yıl dönümünde etkinlik düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa