Zeydan’ın duruşması avukatlara haber verilmeden görüldü

Tutuklu HDP Milletvekili Abdullah Zeydan'ın duruşması avukatlar adliyede olmasına rağmen haber verilmeden yapıldı.

29 Kasım 2017 14:02
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 16:33
Paylaş

HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan'a verilen 8 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezasının bozulmasının ardından yeniden yargılanmasına başlandı. Mahkeme, Zeydan’ın avukatlarına haber vermeden duruşmayı yaptı. Tutanak tutan avukatlar, mahkeme heyetini HSYK’ye şikayet edecek.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016’da yapılan eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınarak tutuklanan Hakkâri Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında verilen 8 yıl 1 ay 15 gün cezanın İstinaf Mahkemesince bozulmasının ardından ilk duruşma görüldü. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, mahkeme heyeti duruşma için adliyede olan Zeydan’ın avukatlarına haber vermeden duruşmayı yaptı. 

TUTUKLULUKTA GEÇİRDİĞİ SÜRE ‘ÖLÇÜLÜ’

Duruşmanın tutanağında, Abdullah Zeydan’ın tutuklu olduğu Edirne F Tipi Cezaevi ile SEGBİS bağlantısı kurulduğu, ancak Zeydan’ın duruşmaya çıkmadığı belirtildi. Mütalaasını veren duruşma savcısı, tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu, adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle Zeydan’ın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Zeydan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

‘BİR HUKUK VE YARGI GARABETİYLE KARŞI KARŞIYA KALDIK’

Duruşmayı izlemek için gelen HDP milletvekilleri adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri Nihat Akdoğan ve Meral Danış Beştaş ile HDP il yöneticileri katıldı. Ahmet Yıldırım, “Bu kadar olmaz dedirten yeni uygulamalarla karşı karşıya kalıyoruz. Hakkari Milletvekilimiz Abdullah Zeydan’ın duruşması için buraya gelmiştik ama yeni bir hukuk ve yargı garabetiyle karşı karşıya kaldık. Düşünün, Abdullah Zeydan hakkında verilen karar 1 ay önce bozulmasına rağmen bu karar bu sabah kendisine tebliğ ediliyor. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin daha önce siyasi bir saikle vermiş olduğu kararın bozulmasının verdiği bir öfke olsa gerek, duruşma saatinden önce adliyede olmamıza rağmen ailesi, avukatları ve milletvekillerine haber verilmeden duruşma yapıldı. Gerçekten o salona geldiler mi bilmiyoruz. Biz, kararın mahkemenin duruşma salonunda alınıp alınmadığını bilmiyoruz gerçekten. Bunu tutanak altına aldık. Bu anlamda mahkeme heyeti hakkında HSYK’ye suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

‘MİLLETVEKİLLERİNE YÖNELİK ÖZEL BİR YARGILAMA DEVREDE’

Ardından konuşan HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ise, mahkemenin Zeydan’ın zorla SEGBİS’e çıkarılması yönündeki kararına tepki göstererek şöyle dedi: “Şimdi bu kararlar bir yargılama neticesinde alınmadı. Daha önce hazırlanan ve bugün açıklanan tutanaklar. Şu an arkadaşlar bununla ilgili bir tutanak tuttular. Milletvekilleri, avukatlar, Zeydan’ın ailesi ve gazeteciler buradayken bir şey kaçırmaya çalışıyorlar. Nedir bunun adı: Vekile hızlı ceza verelim, hemen milletvekilliğini düşürelim telaşından başka bir şey değildir. Zorla SEGBİS’e çıkartma kararı HDP milletvekilleri arkadaşlar dışında başka dosyalarda uygulanmıyor. Milletvekillerine yönelik özel ve adı konulmamış bir yargılama usulü devrededir. Burada yargılanan bizler değiliz halkın iradesidir. Halkın iradesi tümüyle yok sayılıyor.” (Diyarbakır/MA)
 

ÖNCEKİ HABER

ZF Sachs’ta 'zam' ve 'kamera' eylemleri devam ediyor

SONRAKİ HABER

Sayıştay: Zonguldak'taki kaçak ocaklar organize yapı haline geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa