29 Kasım 2017 05:33

Facebook yapay zeka ile tüm paylaşımları tarayacak

Facebook, ‘paylaşımların yapay zeka aracılığıyla intihar riski açısından taranması’ uygulamasını hayata geçiriyor. Uygulama ilk ABD'de test edildi.

Facebook yapay zeka ile tüm paylaşımları tarayacak

Paylaş

Facebook'un ABD'de test ettiği yeni yapay zeka teknolojisi, intihar düşüncesi belirtileri taşıyıp taşımadıklarını anlamak için yapılan tüm paylaşımları tarayacak ve gerektiğinde risk altındaki kullanıcılara destek gönderilmesini sağlayacak.

Techcrunch'ta yer alan habere göre, kullanıcıların rapor etmesi yerine kullanılacak bu sistem, ihtiyaç duyan kişilere yardım ulaşma süresini kısaltmaya yardımcı olacak.

Ancak kullanıcı bilgilerini ve paylaşımlarını güvende tutma konusunda sicili pek parlak olmayan sosyal medya devinin bu adımı, endişeleri de beraberinde getirdi. Wikileaks'in kurucusu Julian Assange, Twitter hesabından "Facebook, ilk yapay zeka destekli düşünce suç modülünü devreye sokuyor" iletisini paylaşarak, uygulamanın ilan edilenin ötesinde amaçlar için kullanılabileceğine işaret etti.

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE YASAL ENGEL

Sputnik'ye aktarılan haberde, Facebook yapay zeka teknolojisinin ilk önce ABD'de denendiği belirtildi. Ayrıca, uygulamanın, Genel Veri Koruma Yönetmeliği nedeniyle Avrupa Birliği'nde kullanılamayacağı ancak diğer tüm ülkelerde hayata geçirilebileceği belirtiliyor.

Facebook özellikle riskli ve acil kullanıcı raporlarına öncelik vermek için yapay zekadan yararlanacak ve böylelikle yetkili kişiler yerel kaynaklara daha kısa sürede ulaşabilecekler. İntiharları önlemek amacıyla çalışacak kişi sayısı da artırılacak. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Rex Tillerson: İran ve Rusya, Türkiye'ye fayda sunamaz

SONRAKİ HABER

Manisa Selendi'de uçak düştüğü ihbarı üzerine arama başlatıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa