29 Kasım 2017 03:24

Çelik: Psikolojik danışmanlık zor ve meşakkatli bir iştir

Psikolojik Danışman Leman Çelik, geçtiğimiz gün resmi gazetede yayımlanan Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği'ne ilişkin yazdı.

Çelik: Psikolojik danışmanlık zor ve meşakkatli bir iştir

Paylaş

Leman ÇELİK
Psikolojik Danışman

Geçtiğimiz günlerde Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği resmi gazete yayımlandı. 10/11/2017 tarihli yönetmelikle 17/04/2001 tarihli yönetmelik arasındaki 16 yıl düşünülünce yeni yönetmeliğin okullarda verilen psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinin geliştirilmesi, okulun ve öğrencilerin yararına düzenlenmesi, görev yapacak kişilerin meslek standartlarının belirtilmesi, yer alan mevcut düzende yaşanılan mağduriyetlerin önlenmesine yönelik düzenlemeler olması gerekirken yayımlanan yönetmelik hüsrana uğrattı. Taslak yönetmeliğin çıktığı günden beri kaygılarımızı ve tepkilerimizi çeşitli etkinliklerle dile getirdik fakat okul psikolojik danışmanları ile ilgili olan bu yönetmelikte psikolojik danışmanların görüş ve önerilerine yer verilmedi.  

MESLEK TANIMI DEĞİŞTİ

Meslek tanımımız ulusal meslek standartlarına göre okul psikolojik danışmanı olması gerekirken rehber öğretmenden (psikolojik danışman) rehberlik öğretmeni unvanı olarak düzenleme yapılması çelişik bir durum ve kesinlikle uygun değildir. Rehberlik öğretmeni görevleri kısmında “Rehberlik hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için ihtiyaç duyulan durumlarda bireysel veya grupla psikolojik danışma ve görüşme yapmak üzere öğrenciyi ders saati içerisinde rehberlik servisine davet eder” derken psikolojik danışma tanımında ve rehberlik öğretmeni tanımında bu hizmetleri hangi yeterliliğe sahip meslek elemanlarının vereceğinin belirtilmemesi bu alandaki hem meslek elemanlarının hem öğrenci ve ailelerin mağduriyetini arttırarak ve alan dışı görevlendirmelerin önünü açarak belli bir uzmanlık, eğitim ve yeterlilik gerektiren hassas hizmetin çökmesine neden olacaktır. 

Psikolojik danışman sayısının yetersiz olduğu öne sürülerek 15 günlük ve 220 saatlik bir kurs ile sosyoloji, felsefe mezunları alan dışı atamalarla görev aldılar. Biz dört yıllık lisans eğitiminde bile kendimizi tamamen yetkin görmemekte ve dışarıdan eğitimlerimize devam etme ihtiyacı hissedip sürekli kendimizi daha da geliştirmeye gayret ederken 220 saatlik bir kurs ile bu iş hakkında hiçbir bilgi ve becerisi olmayan kişiler göreve alındı ve özel sektörde hâlâ da alınmakta. 

BUZ DAĞININ GÖRÜNEN KISMI!

Psikolojik danışmanlık belli bir eğitim süreci ile uzmanlık gerektiren zor ve meşakkatli bir iştir. Sosyal medyada okul psikolojik danışmanın ortaya çıkardığı taciz olayları hakkında bir sürü haber bulabilirsiniz. Bu haberler sadece buz dağının görünen kısmı. Psikolojik danışmanlar öğrencilere kendilerini güvende hissedebilecekleri, eleştirilme ve yargılanma endişesi taşımadıkları, koşulsuz bir kabulle kendilerini anlaşılabilir hissedeceği bir kapı sunmaktadır. 

Yönetmelikte yer alan “Sınavlarda görev alabilir; belleticilik ve nöbet görevi yapar”kısmı bu mesleğin doğasına tamamen aykırıdır. Öğrencilerle geçirebildiğimiz kısıtlı zaman olan teneffüslerde bizim onların başında gözetmen olarak durup disipline etmemiz beklenmektedir. Psikolojik danışmanları öğrencilerin gözünde bir otorite figürü olarak yer etme çabası öğrencileri rehberlik hizmetlerinin gönüllük ilkesine zarar verecektir. Öğrenci danışma almak için gelmeyecek ya da çekinecektir. Zaten yüzlerce öğrenciyle bir psikolojik danışman ilgilenirken büro işleri ve nöbet gibi meslekle ilgisi olmayan ve tam tersi mesleğin doğasına aykırı işleri yapmak verilen hizmetlerin niteliğini düşürecek zarar verecektir.

ÖNCEKİ HABER

Üniversiteli kadın öğrenciler: Birleştikçe güçleneceğiz

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa