29 Kasım 2017 00:02

2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi posteri belli oldu

Rusya'da düzenlenecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi posteri basına tanıtıldı. Posterde Sovyetler'in efsane kalecisi Lev Yashin yer alıyor.

2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi posteri belli oldu

Paylaş

Sovyetler Birliği'nin efsane kalecisi Lev Yashin'in yer aldığı 2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi afişi, kamuoyuyla paylaşıldı.

FIFA'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, cuma günü gerçekleştirilecek finallerin kura çekimi öncesinde Rusya 2018 Dünya Kupası'nın resmi afişinin Moskova metrosuna asıldığı belirtildi.

Rus sanatçı Igor Gurovich tarafından hazırlanan afişte, eski milli kaleci Yashin, yer küreyi sembolize eden futbol topunu uçarak kurtarıyor.

Moskova'daki etkinlikte konuşan Başbakan Yardımcısı Vitaly Mutko doping skandalına da değindi:

"Futbol konusunda kesinlikle dürüstlükten bahsedebilirim. Hiçbir doping iddiasından korkmuyoruz. Bu konuyla ilgili bazı söylentiler çıktı, ancak tamamen uydurma... Eğer doping yapıp bu derece kötü oynuyorsak, dopingsiz kim bilir nasıl oynarız. Bunu iddia etmek kesinlikle çok saçma..."

2018 FIFA Dünya Kupası'nın resmi posteri için hazırlanan tanıtım filmi de ilgiyle karşılandı. Görüntülerde Lev Yashin'in yanı sıra Pele ve Maradona gibi dünya kupasında iz bırakmış isimler de yer alıyor.

LEV YASHIN KİMDİR?

Lev Yashin
Lev Yashin

1990 yılında hayata gözlerini yuman Lev Yashin, 1950 ile 1970 yıllarında gösterdiği performansla kalecilik tarihinde çığır açan isimler arasında yer aldı. Kulüp kariyerinde sadece Dinamo Moskova forması giyen Yaşin, kale çizgisinin etrafından çıkmaya cesaret edemeyen diğer file bekçilerinin aksine yaptığı yerinde çıkışlarla döneminin kalecilik anlayışını değiştirdi. 

Atletik vücudu ve refleksleriyle bilinen Rus kaleci, kariyeri boyunca 150 penaltı kurtararak kırılması zor bir rekora da imza attı. Sovyetler Birliği formasını 78 kez giyen, ülkesinin 1956 Yaz Olimpiyatları ve 1960 Avrupa Uluslar Kupası'nı kazanmasında önemli rol oynayan Yaşin, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından 20. yüzyılın en iyi kalecisi seçildi. (SPOR SERVİSİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Suudi Arabistan Juan Antonio Pizzi'yi göreve getirdi

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa