28 Kasım 2017 21:42
Son Düzenlenme Tarihi: 29 Kasım 2017 12:18

Aydın barosu, kentteki hayvan katliamını yargıya taşıdı

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, kent merkezindeki toplu hayvan zehirlenmelerine ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Aydın barosu, kentteki hayvan katliamını yargıya taşıdı

Paylaş

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, Aydın il merkezinde toplu hayvan zehirlenmesiyle ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu öncesi yapılan açıklamada konuşan Zeynep Börteçine Çoban “Bu olay bölgemizi ve bizleri tedirgin etmektedir. Yakın zamanda bir kez daha yaşadığımız bu zehirleme olaylarına karşı tepki koymak ve hukuki süreci başlatmak gerekmiştir” dedi.

'TÜRK CEZA KANUNU KAPSAMINA ALINMALI'

Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkan Yardımcısı Zeynep Börteçine Çoban “Üst üste gelen bu olaylar karşısında sessiz kalmak mümkün değildir” dedi. Hayvanların can olarak görülmediğini, hayvanlara karşı suçların idari para cezaları dışında yaptırımı olmadığıni ve çoğu olayda delil yetersizliği nedeniyle bu cezaların da uygulanamadığı hatırlatan Çoban, "Ülkemizin acil olarak  hayvanların haklarının korunduğu, hayvanların mal olarak değil can olarak görüldüğü bir Hayvan Hakları Yasasına ihtiyacı vardır." şeklinde konuştu.

Çoban ayrıca yaşanan son zihirleme olayının, hayvanlara karşı işlenen suçların Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması gerekmektiğini açıkça ortaya koyduğunu söyledi.

‘TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ’

Bölge bölge gezerek hayvanları zehirleyen şahısların topluma zararlı olduğunu ifade eden Çoban açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu olaylara karşı önlem alınmazsa bir sonraki suçun insanlara yöneleceği psikologlar tarafından kabul görmektedir. Bugün Aydın Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak Baro Başkanımız Gökhan Bozkurt ve Baro Saymanımız Rabia Altuntaş Çiftçi'nin de katılımıyla Cumhuriyet  Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz. Bu tür olayların Aydın Barosu olarak takipçisi olacağız. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa