28 Kasım 2017 21:34

Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi

Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye'nin antibiyotik kullanımında yüzde 44-45 düzeyi ile Avrupa’da ilk sırada yer aldığını belirtti.

Türkiye antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi

Paylaş

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, antibiyotik kullanımında yüzde 44-45 düzeyi ile Avrupa’da ilk sırada yer aldığımızı açıkladı. Organizmalarda görülen antibiyotik direncinin günümüzde önemli bir sorun olduğunu belirten Yalçın, hastaların virüs kaynaklı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak istediğini belirtti.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, dirençli bakteriler nedeniyle dünyada yılda 700 bin kişinin öldüğünü, 2020 yılında 2.5 milyon, 2030 yılında 5.9 milyon, 2050 yılında bu rakamın 15 milyonu aşacağının tahmin edildiğini söyledi. Bu verilerin uyarlamalarla elde edilen rakamlar olduğunu belirten Prof. Dr. Yalçın, “Antibiyotik direncinin yüzde 100’e yakın olduğu varsayımıyla bu rakamların 2050 yılında 400 milyonu aşacağı tahmin edilmektedir. Bu işin ekonomik faturasının 100 trilyon doları aşması bekleniyor” diye konuştu.

‘REÇETESİZ SATILMIYOR’

AB’deki bu birinciliğin Türkiye için büyük bir sorun olduğunu belirten Yalçın şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu sistemle antibiyotikler ülkemizde artık reçetesiz satılmıyor. Bu bizim için önemli bir aşama. Buna karşın toplumun antibiyotik kullanımı konusunda hekimi zorlaması, viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak istemesi başlangıçta sözünü ettiğimiz dirençli sorunlarda ciddi bir paydaya yol açıyor.”

YÜZDE 70’İ HAYVANCILIKTA KULLANILIYOR

Üretilen antibiyotiğin sadece yüzde 30’u insanlarda kullanıldığını büyük bölümünün tarım ve hayvancılıkta kullanıldığına dikkat çeken Yalçın, tarım ve hayvancılıktaki bu yoğun kullanımın insanlardaki dirençli enfeksiyonlar için bir kaynak oluşturacağını belirtti. Alt ve üst solunum enfeksiyonlarının giderek arttığı bir dönemde bulunduğumuzu belirten Yalçın, “Bu enfeksiyonların yüzde 80’i viral enfeksiyon, yüzde 20’ye yakını bakteri enfeksiyonu. Bu nedenle hekimleri antibiyotik yazmaları konusunda zorlamamak gerekiyor” dedi

HEKİMLER DAHA DUYARLI OLMALI

Antibiyotik direncini yenmek ve daha düşük düzeyde seyretmesini sağlamak için hekimlerin daha duyarlı olması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, şöyle konuştu: “Hekimler tanıda daha güvenilir yöntemleri kullanmalı. Yoğun bakımda yatan hastalar, organ nakli hastaları, böbrek, karaciğer, kalp nakli olan ve tümörü olan bir hastada dirençli bakteri enfeksiyonunun öldürme riski sağlıklı bireye göre daha yüksek oranda seyrediyor. Dolayısıyla bu tür hastaların arttığı günümüzde antibiyotik direnciyle bir şekilde baş etmemiz, gelecekte daha yoğun yapılabilecek nakiller ve uygulamalarda önemli bir sorun olmaktan çıkabilecektir. Eğer antibiyotikleri uygun, gerektiğinde, zamanında ve akılcı bir şekilde kullanırsak bunu gerçekleştirmemek için hiçbir nedenimiz yok. Son 30 yılda yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi yüzde 90 oranında azaldı. Yani gelecekte bizi çok fazla antibiyotik beklemiyor. O nedenle antibiyotikleri akılcı olarak kullanmak mantıklı olan çözüm yolu. Hekim arkadaşlarımızın düşünerek antibiyotik verme konusunda duyarlı olmasını rica ediyorum.” (Antalya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Anne ve babalarını özlediler,otobüsün altında 80 km gittiler

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa