28 Kasım 2017 21:28

Anne ve babalarını özlediler,otobüsün altında 80 km gittiler

Çin'de yoksul bir köyde yaşayan çocuklar başka bir eyalatte çalışan anne ve babalarını özledikleri için otobüsün altında 80 kilometre yol gitti.

Anne ve babalarını özlediler,otobüsün altında 80 km gittiler

Paylaş

Çin'in Guangdong eyaletine bağlı Guangxi adlı yoksul bir köyünde yaşayan sekiz ve dokuz yaşlarındaki iki kardeş için 23 Kasım'da polise kayıp ihbarında bulunuldu. Aynı gün bir otobüs garajında bulunan kardeşler başka bir eyalatte çalışan anne ve babalarını özledikleri için otobüsün altında 80 kilometre yol gitmişlerdi.  İki kardeşin otobüsün altında yaptıkları yolculuğun görüntüleri sosyal medyada büyük yankı yarattı. Çocukların videosu, Çin'in Twitter'i olarak bilinen Sina Weibo'da binlerce kez paylaşıldı. Birçok kişi fotoğrafları "İç parçalayıcı" olarak niteledi.

Bir Weibo kullanıcısı "Çin'de çocuk yaşta ailelerinden ayrılmak zorunda kalan çok sayıda çocuk var" derken, başka bir kullanıcı durumu "trajedi" olarak tanımladı ve geride bırakılan çocuklara sahip çıkılması gerektiğini yazdı.

‘ZAYIF OLDUKLARI İÇİN SIĞABİLDİLER’

BBC’nin haberine göre, adları açıklanmayan çocukların çok zayıf olduğu için otobüsün altına sığabildi. Otobüsün şasisine gizlenen çocuklar otobüs garajda durunca güvenlik görevlileri tarafından fark edildi. Çamur içinde kalan çocuklar üç kilometresi dik yamaç olan toplamda 80 kilometrelik yolu kazasız belasız atlatmıştı. 

MİLYONLARCA İNCAN ÇALIŞMAK İÇİN BÜYÜK KENTLERE GİDİYOR

Çin'de kırsal kesimde yaşayan on milyonlarca insan, ailelerini arkada bırakarak çalışmak için büyük kentlere gidiyor. Bu anne-babaların çocukları genellikle büyükannelerinin yanında ya da yalnız yaşıyor. Otobüsün altına saklanan çocukların ise yatılı okula verildikleri belirtiliyor. Çin hükümeti 2020 yılına kadar bireysel yoksulluğu bitirme taahhüdünde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Çanakkale’de halk otobüsü alev alev yandı

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa