Kuraklık fındık üreticisini üzdü

Kuraklık fındık üreticisini üzdü

Sakarya'nın Karasu ilçesinde kuraklık sebebiyle fındık rekoltesinde yüzde 25 ila 30 arasında kayıp olabileceği belirtildi.Kuraklığın fındığın kavrulmasına ve vaktinden önce dökülmesine sebep olduğunu kaydeden Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş, gelen şikayetler üzerine arazide incelemelerde bulunduklarını kaydetti. Hordoloş,

Sakarya'nın Karasu ilçesinde kuraklık sebebiyle fındık rekoltesinde yüzde 25 ila 30 arasında kayıp olabileceği belirtildi.
Kuraklığın fındığın kavrulmasına ve vaktinden önce dökülmesine sebep olduğunu kaydeden Karasu Ziraat Odası Başkanı Fikri Hordoloş, gelen şikayetler üzerine arazide incelemelerde bulunduklarını kaydetti. Hordoloş, şunları söyledi: “Daldaki fındığı koparıyorsunuz üç çotanaktan bir tanesinin içi sağlam çıkıyor. Fındık haşlanmış, dökülmüş yere. Kuraklık fındığın randımanını etkiliyor. Fındığın dökülmesine neden oluyor. Fındık içini dolduramayınca erken dökülüyor bu da verim kaybına neden oluyor. Fındık rekoltesinde yüzde 25 ila 30 arasında kayıp olabilir.”
Fındık üreticisi İsmail Hakkı Topaloğlu ise “Fındıkta haşlanma var. Taneler kırıldığında içinin boş olduğunu görüyoruz. Bir ocakta her dalda fındık yanığı mevcut.” dedi. (SAKARYA)

www.evrensel.net