Cenevre’de 8. Suriye toplantısı

Cenevre’de 8. Suriye toplantısı

İsviçre’nin Cenevre kentindeki Suriye görüşmelerinin 8. turu bugün başladı. 

İsviçre’nin Cenevre kentindeki Suriye görüşmelerinin 8. turu bugün başladı. 

Son olarak temmuzda yapılan Cenevre müzakerelerinin yeniden toplanması, geçen hafta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bir araya gelen cihatçı muhalif grupların tek heyet oluşturması konusunda mutabakat sağlamasının ardından kararlaştırıldı. Sputnik’in haberine göre Suriye muhalefeti tek heyet olarak katılmayı ilk kez kabul ederken, heyet üyeleri arasında başta Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceği olmak üzere çeşitli konularda derin fikir ayrılıkları mevcut. Bazı muhalifler Esad’ın en kısa sürede görevi bırakmasını isterken bu durum, hükümet heyetinin Cenevre yolculuğunu ertelemesine neden oldu. 

Irak’ta Barzani yönetimine yakınlığı ile bilinen Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı İbrahim Biro, Kommersant’a verdiği demeçte müzakerelere katılacaklarını açıkladı. 

8. tur görüşmeler, iki aşamada yapılacak. Birinci aşamada cuma gününe kadar fikir alışverişinde bulunacak taraflar, ikinci aşama için aralık ayının ortasında tekrar bir araya gelecek. 

SURİYE HÜKÜMET HEYETİ CENEVRE’YE YARIN ULAŞACAK

Cenevre görüşmelerinin 8.  turu bugün başlarken, görüşmelere katılacak Suriye hükümet heyetinin yarın Cenevre’ye ulaşacağı bildirildi.

Sana Haber Ajanısına göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan “yetkili bir kaynak”, Cenevre görüşmelerine katılacak Suriye heyetinin yarın Cenevre’ye ulaşacağını belirtti.

Kaynak,  SANA’ya yaptığı açıklamada,  son iki gün içinde Suriye ve Rusya arasında yapılan yoğun temaslar ardından Suriye’nin BM daimi temsilcisi Beşşar el Caferi başkanlığındaki bir heyetle 8. tur görüşmelere katılma kararı aldığını ifade etti.

Haberde, BM Genel Sekreterinin Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura dün Cenevre görüşmelerinin “herhangi bir önkoşul olmaksızın yapılması gereğini bir kez daha ifade ettiğine” dikkat çekildi. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net