28 Kasım 2017 15:13

Deniz Yücel'in avukatı: Türkiye AİHM’ye savunma vermeyebilir

Tutuklu gazeteci Deniz Yücel ile ilgili AİHM'nin Türkiye’ye verdiği süre bugün doluyor. Yücel’in avukatı ‘Türkiye savunma vermeyebilir’dedi.

Deniz Yücel'in avukatı: Türkiye AİHM’ye savunma vermeyebilir

Paylaş

14 Şubat 2017 tarihinde gözaltına alınan ve yaklaşık iki hafta sonra “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak” suçlamasıyla tutuklanan gazeteci Deniz Yücel, 9 aydır Silivri Cezaevi’nde tutuklu. Yücel hakkındaki iddianame ise henüz hazırlanmış değil. Yücel’in avukatları da geçen nisan ayında Yücel’in hakim karşısına çıkarılmayışı ve ağır tecrit koşullarında tutulması gerekçesi ile AİHM’e başvurmuştu.

Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel ile ilgili AİHM'nin Türkiye’ye verdiği savunma süresi ise bugün doluyor. Türkiye 24 Ekim’de AİHM’ye başvurmuş ve altı hafta ek süre talep etmişti. AİHM de üç hafta ek süre tanımış ve Türkiye'nin 28 Kasım’a kadar savunma yapması gerektiğini açıklamıştı.

DW Türkçe’ye konuşan Yücel’in avukatı Veysel Ok, “Türkiye savunma vermemeyi tercih edebilir” diyor. Veysel Ok, yargı sürecini ve Yücel’in tutukluluk koşullarını anlattı.

Deniz Yücel’in 9 aydır hala tecritte olduğunu belirten Ok, Avukatları ve haftada bir saat ailesi ile görüşmesi dışında tam bir tecrit uygulanıyor. Öyle ki spor alanlarına bile yalnız başına çıkarılıyor. Yani hiç kimse ile teması yok. Dolayısıyla şu an için durumu iyi, ancak bu koşulların devam etmesi halinde sağlığının bozulacağı endişesi taşıyoruz. Çünkü bu derece bir izolasyon hali, bir noktadan sonra fiziksel ve psikolojik bir işkenceye dönüşüyor” dedi.

Cumhuriyet Savcısı'nı Deniz tutuklandığından beri tek bir kez göremediklerini belirten Ok Türk Ceza Kanunu'na göre, savcı sanık aleyhine delil toplarken lehine olacak delilleri de toplar. Ve bunun için savunma makamı ile iletişim halinde olur. Türk hukuk pratiğinde durum budur. Oysa bu dava örneğinde, biz 9 ayı aşkın süredir Cumhuriyet Savcısı'nı görebilmiş, kendisiyle konuşabilmiş değiliz. Bunun nedenini yazılı olarak sorduğumuzda ise bize "Prensip olarak avukatlarla görüşmüyoruz" deniyor. Bize verilen bu yanıt ne savunma hakkı ilkesi ne de hukuk devleti ile bağdaşır” dedi.

AİHM'in Türkiye'nin talebi üzerine yeni bir erteleme yapması ihtimalinin bulunmadığını ifade eden Ok şöyle konuştu “Çünkü AİHM "28 Kasım tarihi ertelenmeyecektir" diyerek net bir karar aldı.Türkiye'nin savunması bize iletilecek. İncelememiz sonrasında biz bu savunmaya ilişkin görüşümüzü kaleme alacağız. Ardından Alman hükümeti kendi görüşünü sunacak. Ardından AİHM, Deniz Yücel dosyasına ilişkin kararını açıklayacak. Türkiye, AİHM'e savunma vermeyebilir. Hukuken böyle bir zorunluluğu bulunmuyor. Eğer Türkiye Deniz Yücel davasında savunma vermemeyi tercih ederse, AİHM'deki dava Türkiye'nin savunması alınmadan normal seyrinde devam edecek.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Fatih Ormanı'nın imara açılması protesto edildi

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa