28 Kasım 2017 13:30

'Sözümüz Var' diyenler 2 Aralık'ta Kadıköy'de buluşuyor

Basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı 'Sözümüz Var' diyenler 2 Aralık’ta Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda buluşuyor. 'Sözünü al da gel!'

'Sözümüz Var' diyenler 2 Aralık'ta Kadıköy'de buluşuyor

Paylaş

Gazeteciler, akademisyenler ve avukatlar, basın ve ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına karşı “Sözümüz Var” diyerek 2 Aralık’ta Kadıköy’de yürüyüş yapacak. Yürüyüşe çağrı yapmak için #SözümüzVar etiketiyle sosyal medya kampanyası düzenleyen gazeteciler, “#SözümüzVar eksiltmeyiz. Düşüncelerinden ötürü hapiste yatanlara, barışa, özgürlüğe, düne, bugüne, yarına #SözümüzVar” dedi.

Hazırlanan video ve fotoğrafların paylaşıldığı kampanya kısa sürede TT listesinde birinci sıraya yerleşti.

‘2 ARALIK’TA KADIKÖY’DE...’

Önceki dün bir açıklama yayınlayan gazeteciler “Herkes sussun istiyorlar. Kimse düşünmesin, konuşmasın, itiraz etmesin; herkes biat etsin...  O yüzden gazetecileri tutukluyorlar, akademisyenleri üniversitelerden tasfiye ediyorlar, haklarında davalar açıp yıldırmaya çalışıyorlar.  Boyun eğmemekte ısrar edenler savunmasız kalsın diye avukatları hapse tıkıyorlar. Peki, bu karanlık tabloya razı mı olacağız? Elbette ki hayır! Çünkü bizim hakikate, barışa, demokrasiye, eşitlik ve özgürlüğe sözümüz var. Sözümüzden feragat etmeyiz.  Çünkü biliyoruz ki, sözün bittiği yerde faşizm başlar. O yüzden sözünü al da gel! Sözünü söylemek için gel. Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’na gel! 2 Aralık 2017 Cumartesi, Saat 14.00’te el ele, göz göze, söz söze yürümek için gel!” ifadelerini kullanmıştı. 

AHMET İÇİN, MURAT İÇİN... ADALET İÇİN

Twitter’dan yapılan çağrıda kullanılan #SözümüzVar etiketi ile paylaşım yapan yüzlerce kişi, “İşlerinden çıkartılan, barış istedikleri için yargılanan akademisyenler, müvekkilini savundu diye tutuklanan avukatlar, gerçekleri yazdı diye hapse atılan gazeteciler için #SözümüzVar. Haydi yürüyüşe: Ahmet için, Murat için... Adalet hepimiz için!” diye yazdı. Paylaşımlardan bazıları şöyle: 

(MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Tahir Elçi öldürüldüğü yerde anıldı: Failleri bulunsun

SONRAKİ HABER

BUDO'dan sefer iptalleri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa