28 Kasım 2017 08:23

Amazon’da işçiler çalışırken uyuyakalıyor

İşçi olarak 5 hafta Amazon'da çalışan bir gazetecinin haberine göre '30 saniyede bir paketleme yapan işçiler ayakta uyuyakalıyor.'

Paylaş

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’un işçileri o kadar uzun saatler çalıştırılıyor ki işçiler ayakta uyuyakalıyor.

Sunday Mirror’dan Alan Selby, şirketin İngiltere Essex’teki deposunda işçi olarak 5 hafta çalıştı. Mağazaların satışları artırmak üzere büyük indirimlere gittiği ‘Kara Cuma’ Selby’nin son mesai günüydü.

DÜŞÜP BAYILANLAR VAR

5 haftalık Amazon işçiliği boyunca çalışanların koşullarını inceleyen ve fotoğraflayan Selby, bazı işçilerin haftada 55 saat çalıştırıldığını, zorunlu mesaiye kaldığını ve tuvalet molalarının sınırlı olduğunu yazdı. Her 30 saniyede bir paketleme yapmak zorunda olan işçileri ayakta uyurken fotoğraflayan Selby, çalışanların zorlu koşullara dayanamadığını, düşüp bayılanlar olduğunu aktardı.

İŞÇİLER SAKATLANIYOR

İşçilerin saat başına 8.20 pound kazandığı belirtilen haberde Selby’e saatte 120 paketleme yapma görevi verilmiş. Ancak işçilere bu rakamı 200’e çıkarma hedefi konuluyor.

Selby, bir iş arkadaşının kendisine “Burada herkes çok zorlanıyor. Diz kirişim çekti ama devam etmek zorundayım. Bir arkadaşımın diz bağları zedelendi ve iki gün çalışamadı” dediğini yazdı.

AMAZON: BELLİ BİR PERFORMANS SEVİYESİ BEKLİYORUZ

Amazon konuya dair açıklamasında “Amazon tüm çalışanlarına güvenli ve pozitif bir çalışma ortamı sağlıyor. Birleşik Krallık’ta binlerce kalıcı iş yarattığımız için gururluyuz. Her şirket gibi belli bir performans seviyesi bekliyoruz. Hedefler, önceki işçilerimizin performansına göre belirleniyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüzde 76, 'Cumhuriyet Kulesi yıkılmasın' dedi

SONRAKİ HABER

Cemevlerine sığınan depremzedeler: Yardım yağıyor ama faydalanamıyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...