28 Kasım 2017 04:21
Son Düzenlenme Tarihi: 28 Kasım 2017 15:30

Koridorları bile ‘kız-erkek’ diye ayırmışlar

Ankara'da bulunan Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesi'nde 'harem-selamlık' uygulaması fiilen gerçekleşti. Yaşanan bu skandala aileler tepkili.

Koridorları bile ‘kız-erkek’ diye ayırmışlar

Paylaş

Buse VURDU
Ankara

Ankara Sincan’da bulunan Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesi, öğrencileri cinsiyetlerine göre katlara yerleştirip “Kız koridoru”, “erkek koridoru” sistemine geçti. 

Hükümet tarafından sağlanan her türlü imkan ve teşvik, imam hatip okullarındaki keyfiyeti de beraberinde artırdı. Okulda “kız koridoru” ve “erkek koridoru” ayrımı bulunurken, kız ve erkek öğrencilerin binanın farklı katlarında eğitim gördüğü belirtiliyor. Okul idaresi ise iddialara yanıt vermekten kaçınıyor. Konuyla ilgili olarak telefonla görüştüğümüz okul müdürü, “Bu sizi ne ilgilendiriyor?” diyerek tepki gösterdi. Müdür bu konuda cevap vermeyeceğini söyledi.

Okul Özel Samanyolu Yusuf Tanık Kolejinin binası iken ‘FETÖ’ ile ilişkili olduğu gerekçesiyle el konularak Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesine dönüştürülmüştü. Bina, imam hatip lisesine dönüştürülene kadar iki yıl boş kaldı. Okulda bu sene itibariyle imam hatip lisesi öğrencileri ile Kazım Karabekir İlkokulunun öğrencileri birlikte eğitim almaya başladı. Yaklaşık 200 imam hatip öğrencisinin bulunduğu okula, sabah imam hatip lisesi öğrencileri, öğleden sonra ise ilkokul öğrencileri geliyor. İmam hatipte yalnızca 9. ve 10. sınıfların olduğu toplamda 8 sınıf bulunuyor, dersliklerin geri kalanı ise boş. 

İMAM HATİP İLE İLKOKUL BİR ARADA

Kazım Karabekir İlkokulu binasının duvarlarının çatlaması üzerine eski Samanyolu Koleji binasına taşınan ilkokul öğrencileri, lise öğrencilerine göre tasarlanmış sınıflarda eğitim almaya çalışıyor. Sıraların büyük olması sebebiyle çocuklarının zorlandığını ifade eden aileler, okul bahçesinin genişliğinden dolayı çocuklarının kaybolabildiğini ve bunun da çocukların korkmasına sebep olduğunu söylüyor. Aileler, Sincan’da bulunan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin Samanyolu Koleji binasına taşınmasını, kendilerinin ise Kız Anadolu İmam Hatip Lisesine geçmek istediklerini Sincan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirdiklerini ancak bunun da kabul edilmediğini ifade ediyor. İmam hatip okullarının sayısının düşürülmek istenmemesi sebebiyle taleplerinin kabul edilmediğini düşünen aileler duruma tepkili. 


MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka
Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, haberimizi Meclis gündemine taşıdı. Nazlıaka, uygulamanın hukuki dayanağını sorarak, “Bu uygulama milli eğitim Temel Kanununa aykırı değil midir?” dedi.

Ankara Bağımsız milletvekili Aylin Nazlıaka, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, bu uygulamanın hukuki dayanağının açıklanmasını isteyerek, “Bu uygulama milli eğitim Temel Kanununa aykırı değil midir?” diye sordu.

Nazlıaka, okul müdürünün konu hakkında bilgi almak için arayanlara “bu konu sizi neden ilgilendiriyor” diyerek cevapladığına ilişkin iddiaları da gündeme getirerek Okul Müdürünün konuya ilişkin gayrı ciddi tutum içerisinde olduğunu söyledi.

Okulun Özel Samanyolu Yusuf Tanık Kolejinin binası iken “FETÖ” ile ilişkili olduğu gerekçesiyle el konularak Erkan-Volkan Yiğit İmam Hatip Lisesine dönüştürüldüğüne dikkat çeken Nazlıaka, bu uygulamayı gerçekleştiren yöneticilerle ilgili soruşturma olup olmadığına ilişkin bilgilerin açıklanmasını istedi.

“İlkokul ve lise öğrencilerinin birbirinden farklı müfredatlarla aynı okulda eğitim almalarının gerekçesi nedir? Sincan gibi büyük bir ilçede yeni bir okul alanı bulunamıyor mu?” ve “Kız gençlik ve erkek gençlik” diye yeni bir ayrıştırıcı politika mı üretme çabasındasınız?” diye sordu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

‘Zarrab davasının milli davaya dönüşmesi ülkeye zarar verir'

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa