27 Kasım 2017 19:13

Suudi Arabistan Prensi Mısır katliamında ‘fırsat’ gördü!

Suudi Arabistan Prensi, Mısır'daki katliamın ardından 'İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonunu güçlendireceğini' söyledi.

Suudi Arabistan Prensi Mısır katliamında ‘fırsat’ gördü!

Paylaş

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Mısır’ın Sina Yarımadası’ndaki camiye yapılan ve 300’den fazla kişinin öldüğü saldırının, “terörizmle mücadele için Müslüman ülkeler arasında kurulan ‘İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonunu güçlendireceği”ni söyledi.

Ülkesindeki iktidarını sağlamlaştırmak için onlarca kraliyet mensubu ve iş adamlarını tutuklatan ve işkenceden geçiren Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, açıklamalarını dün başkent Riyad’da çoğunluğu Müslüman olan 40 ülkenin savunma bakanlarının hazır bulunduğu toplantıda yaptı.

‘İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonu’ adlı grup iki yıl önce Selman tarafından kurulmuştu.

Sputnik’in haberine göre, Prens Selman, cuma günü Mısır’da yaşanan cami saldırısının ‘Çok acı bir olay’ olduğunu söyledi ve “Terörizm ve aşırıcılığın uluslararası rolünü güçlü ve uluslararası bir biçimde değerlendirmemiz gerek” dedi. Toplantıdaki delegelere seslenen Selman 

“Terör ve aşırıcılık kaynaklı en büyük tehdit sadece masumların ölmesi ve nefretin yayılması değil aynı zamanda dinimizin saygınlığına zarar vermesi ve inancımızı bozmasıdır” dedi.

İran, Irak ve Suriye koalisyonun üyesi değil. İlk kurulduğunda ittifakın parçası olan Katar da Suudi Arabistan ile yaşadığı kriz nedeniyle toplantıya davet edilmedi. Reuters’in aktardığına göre ittifak üyeleri toplantıda temel prensiplerde anlaşsa da ‘farklı önceliklerini’ dile getirdi.

Yemen delegasyonu odak noktasının İran, el Kaide ve IŞİD olmasını isterken, Türkiye “PKK ile mücadelesinde dostlarından destek” talep etti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

'Suriye Ulusal Kongresi ertelendi'

SONRAKİ HABER

Margit Stumpp: Türkiye’de basının durumu pek iç açıcı değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa