27 Kasım 2017 19:10

'Suriye Ulusal Kongresi ertelendi'

Soçi zirvesinde yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Şubat ayına ertelendiği duyuruldu.

'Suriye Ulusal Kongresi ertelendi'

Paylaş

Rusya’nın Soçi kentinde yapılması planlanan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin Şubat ayına ertelendiğini duyuruldu. Sputnik’e konuşan bir diplomatik kaynak, “Şu anda kongre için hazırlık yapılıyor. Kongre, ocaktan önce toplanmayacak. Muhtemelen şubatta toplanacak” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçen hafta Soçi’de yaptıkları zirvenin ardından Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin toplanmasını kararlaştırmıştı. Kongrenin kısa süre içinde Soçi’de toplanmasının planlandığı ifade edilmişti.

Erdoğan “Rusya Federasyonu’nun inisiyatifiyle Soçi’de düzenlenmesi öngörülen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nin bu ilkeler temelinde siyasi sürece anlamlı katma değer sağlaması için eşgüdüm içinde çalışmaya karar verdik” demişti.

Ruhani de Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’nde bütün tarafların birleşeceğini söylemişti.

Ancak Soçi’ye Suriyeli Kürtlerin siyasi temsilcisi PYD’nin katılmasının istemeyen AKP Hükümetibu konudaki itirazlarını sık sık dile getiriyor. Erdoğan da Soçi Zirvesi sonrası “teröristlerle aynı çatı altında olmayız” ifadelerini kullanmıştı. Rusya Lideri Putin ise “Suriyeli tüm kesimler temsil edilecek” demişti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HDP’den Soylu hakkında suç duyurusu

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa