27 Kasım 2017 13:35

Endonezya’da volkan tehlikesiyle 150 bin tahliye uyarısı

Endonezya’nın Bali adasında daha büyük bir patlama olasılığı nedeniyle Bali valisi 150 bin kişinin tahliye edilmesinin gerekebileceğini söyledi.

Endonezya’da volkan tehlikesiyle 150 bin tahliye uyarısı

Paylaş

Endonezya Ulusal Afet Yönetimi, Bali adasında ilan ettiği acil durumu en üst düzeye yükseltti ve Agung volkanik dağının 8 ila 10 km çevresindeki herkesin bölgeyi tahliye etmesi gerektiğini söyledi.

"Her an bir patlama olabilir" uyarısı yapan Afet Yönetimi bölgedeki hayvanları da tahliye etmeye çalışıyor.

Şimdiye kadar 40 bin kişinin tahliye edildiği, 60 bin kişinin daha tahliyesinin sürdüğü ve bu rakamın 150 bine yükselebileceği belirtildi.

Afet Yönetimi sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, "Tehlike bölgesinki insanların muhtemel bir patlama nedeniyle bölgeyi derhal terketmelerini istiyoruz. Tüm vatandaşların tahliyesi tamamlanmadı çünkü bazıları çiftlik hayvanlarının tahliyesini bekliyor, bazıları da güvende olduklarını düşünüyor" dedi.

Yetkililer tehlikeli çamur sellerine yönelik de halkı uyardı.

Volkandan göğe yükselen kara dumanlar nedeniyle Bali’ye yapılan tüm uçuşlar iptal edilirken, Afet Yönetimi'ne göre, adada yaklaşık 59 bin turist de mahsur kaldı.

Afet Yönetimi, yanardağın tepesinden beyaz duman çıkmaya başladığı Eylül ayının son haftasından itibaren "acil durum" ilan etmiş ve bölgede yaşayanlar için volkandan uzak bölgelerde geçici barınma kampları kurulmuştu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Düzce'de halk otobüsü, alev alev yandı

SONRAKİ HABER

Zimbabve’de ölümlerin sorumlusu polis ve asker

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa