27 Kasım 2017 10:04

'Kara Cuma'da ABD'de 200 binden fazla silah satıldı

Bireysel silahlanma tartışmalarının güçlendiği ABD'de 'Kara Cuma' süresince 200 binden fazla silah satıldı.

Paylaş

Mağazaların büyük indirimler yaptığı 'Kara Cuma'da(Black Friday) ABD’de 200 binden fazla silah satıldı. Kitlesel katliamlar sonrası bireysel silahlanma tartışmalarının güçlendiği ülkede, bu eleştirilerin 'Kara Cuma'yı etkileyemediği görüldü.

DHA'nın haberine göre silah satın alımlarında yapılan devlet geçmiş sorgulama talebi sayılarına göre bu yıl Black Friday, 1998’den bu yana tek günde en fazla silah satışı gerçekleşen gün oldu.

ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) verilerine göre Black Friday süresince online silah satın alan kişiler için toplam 203 bin 86 geçmiş sorgulaması talebi yapıldı.

FBI verilerine göre bu rakam 2015’de 185 bin 345, 2016’da 185 bin 713 olarak gerçekleşmişti. Alışveriş yapan kişiler bir satın alma işleminde birden fazla da silah satın alabiliyor, bu yüzden gerçekte satılmış olan silah sayısının muhtemelen 203 bin 86’nın da üzerinde olduğu düşünülüyor.

ABD'DE BİREYSEL SİLAHLANMA TARTIŞILIYOR

ABD'de bu yıl Stephen Paddock isimli bir şahıs Las Vegas'taki konser sırasında kitlenin üzerine ateş açmış ve 59 kişi hayatını kaybetmişti. Bu ayın başında Devin Patrick Kelley isimli eski bir ordu mensubunun San Antonio'daki bir kiliseye dönük saldırısında ise 26 kişi yaşamını yitirdi.

Hem 'terör örgütleri'yle bağlantılı olmayan bu katliamlar hem de 'terör örgütleri' adına hareket ettiğini ilan eden 'yalnız kurt'ların saldırıları ülkedeki bireysel silahlanma kanunlarını gündeme taşımıştı. ABD Başkanı Donald Trump, şu anki rahat yasaların korunmasından yana. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarlabaşı'da 3 katlı boş binada yangın

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa