Londra’nın Olimpik ‘savaş’ oyunları

Londra’nın Olimpik ‘savaş’ oyunları

Londra’da Olimpiyat oyunları tüm hızıyla sürerken, İngiltere’nin olimpiyatlarda aldığı “sıkı” güvenlik önlemleri, şov yapıldığı iddiaları ile eleştirildi.Press TV’de yapılan haberde, Olimpiyatlar’da alınan önlemlerin büyüklüğü ve bunlara getirilen eleştirilere büyük yer verildi.O

Press TV’de yapılan haberde, Olimpiyatlar’da alınan önlemlerin büyüklüğü ve bunlara getirilen eleştirilere büyük yer verildi.
Olimpiyatlar’ın 2012’de Londra’da yapılacağının açıklanmasının ertesi günü, üç ayrı metro istasyonuna yerleştirilen bombaların patlaması sonucu 52 kişinin ölümüne neden olan saldırılar düzenlenmişti. Bunun üzerine İngiltere, Olimpiyatlar’da gerçekleştirilebilecek  herhangi bir saldırı olasılığına karşılık güvenliğin sağlanması için olağanüstü önlemler almış, ülkede çevik gücün yanısıra ordu mensubu askerler de bunun için görevlendirilmişti. Şimdiye değin İngiltere’de ve dış basında eleştirilere neden olan bu durum, Olimpiyatlar’ın başlaması ile birlikte güvenlik birimlerinin kullandığı askeri techizatın sergilenmesiyle birlikte daha da rahatsız edici bir durum yarattı. Zira, sergilenen mühimmat şu şekilde: Tayfun savaş jetleri, Apaçi Helikopterler, E-3 gözcü casus uçakları, Rapier füze ve radar sistemi, Star streak füzeleri, 18 kilometre boyunca elektrikli bariyer... Bunun yanısıra, güvenlik için ordudan görevlendirilen askerler, polis güçleri, FBI ve Afganistan’daki İngiliz üslerinde görev almış özel güvenlik şirketleri Olimpiyatlar’ın güvenliğini sağlamak için görevlendirilmiş durumda.
Habere göre, organizatörler bu önlemlerin, şimdiye değin Birleşik Krallık’ta barış zamanında gerçekleşen en büyük askeri hareketlilik olduğunu belirtiyorlar. Bu da, barış zamanında 41 bin 500 adet askerin görevlendirdiği Olimpiyatlar’da Britanya’nın bir “gövde gösterisi” yaptığı yönünde eleştiriler yapılmasına neden oluyor.
Bu arada, Mayıs ayında Olimpiyatlar başlamadan önce yapılan güvenlik testleri, gereğinden fazla güvenlik görevlisi atamanın yeterli bir yöntem olmadığını gözler önüne sermişti. Yapılan güvenlik testlerinde, polis kılığında Olimpiyat alanına giren saldırganların, güvenlik önlemlerini geçerek alana bomba yerleştirmeyi başarmıştı. Bu da, fazla sayıda polis ve asker görevlendirmenin güvenliği artırmaya yetmeyeceğini gösteren bir kanıt olarak öne sürülüyor. Öte yandan, bugüne değin Olimpiyatlar esnasında gerçekleştirilen tek büyük saldırının 1972 yılında Münih’te yapıldığı ve bu saldırının da küçük çaplı bir kaçırma olayı olduğu vurgulanıyor.
İngiliz hükümeti ise, İngiliz hükümeti dedektif masası ve güvenlik güçlerinin, herhangi bir terörist saldırı tehlikesi istihbaratı almadığını doğruladı. Herhangi bir saldırı ya da sabotaj tehlikesi olmasa da, en büyük tehlikenin yine küçük çapta bir saldırı olabileceği düşünülüyor. Haberde, küçük çapta bir saldırı olasılığı karşılığında İngiltere’nin, konvansiyonel bir savaşa hazırlanırmışcasına askeri mühimmat depolamasına herhangi bir neden bulunmadığı vurgulanıyor. Bu nedenle, Olimpiyat Oyunları bugünlerde dünyanın her tarafından yüzbinlerce insan tarafından takip edilirken, İngiltere’nin olimpiyatları askeri gücünü sergilemek için kullandığı iddia ediliyor. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net