27 Kasım 2017 00:50

‘Esad Netanyahu’ya askerden arındırılmış bölge önerdi'

Beşar Esad’ın Putin aracılığıyla Netanyahu’ya Golan Tepelerinde askerden arındırılmış bölge önerisi yaptığı iddia edildi.

Paylaş

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geçtiğimiz günlerde Soçi’de görüştüğü Rus mevkidaşı Vladimir Putin’e İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu için bir mesaj ilettiği öne sürülüyor. Mesajda Golan Tepeleri’nde 40 kilometrelik askerden arındırılmış bir bölgenin kurulmasını da içerdiği iddia ediliyor.

İsrail’in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post’a göre, Kuvyet basını, bir İsrailli kaynağa dayanarak Beşar Esat, Soçi ile Putin ile yaptığı görüşme sırasında Netanyahu’ya yönelik olarak “Kapsamlı bir anlaşma”yı içeren bir mesaj iletti.

Mesajda yer verilen öneride İsrail’in Esat’ı devirmeye çalışmaması kaydıyla ortak sınırdan başlayarak Golan Tepelerinde 40 kilometreye kadar uzanan askerden arındırılmış bir bölge kurulmasınde yer aldığı belirtiliyor.

Haberde Putin’in Esad’ın mesajını iletmek üzere Netanyahu’yu telefonla aradığı, görüşmede Netanyahu’nun anlaşmayı kabul etmeye hazır olacağını ancak İsrail’in Suriye’den İran ve Hizbullah’ı çıkarma hedefinin devam edeceğini de söylediği öne sürülüyor.  (ANKA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’li Turan, isim vermeden Zarrab davasıyla ilgili konuştu

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa