26 Kasım 2017 19:49

Ayder'de bekleyiş sürüyor: Halk, mağdur olmak istemiyor

Rize'de Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, kentsel dönüşüm projesine ilişkin halkın çekinceli olduğunu vurguladı.

Ayder'de bekleyiş sürüyor: Halk, mağdur olmak istemiyor

Paylaş

Rize'nin Ayder Yaylası’nda, TOKİ öncülüğünde 5 bakanlığın ortaklaşa gerçekleştireceği Kentsel Dönüşüm Projesi için bekleyiş sürüyor. TOKİ’nin bölgede gerçekleştirdiği ‘Arama Konferansı’ sonrası 5 ayrı şirket yayla için dönüşüm projesi hazırladı. Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, yöre halkının da mağdur olmayacağı bir dönüşüm istediklerini dile getirdi.

Ayder Çevre ve Turizm Derneği Başkanı Erdal Sarı, Ayder Yaylası’nda uygulamaya sokulması beklenen kentsel dönüşüm çalışmalarını değerlendirdi.

HALKIN ÇEKİNCELERİ VAR

Projenin ocak ve şubat ayları içerisinde belirleneceğini belirten Sarı şöyle dedi: “Gelen uzmanlar bizleri ve Ayder Yaylası’nda yaşayan işletme sahiplerini dinlediler. Burada bizim beklentilerimiz ve çekincelerimiz var bunları gelen heyete anlattık, onlar da bunları not aldılar. Bilgi alışverişi ardından bekleme süresi başladı. Ocak veya şubat ayında projenin belirlenmesi ve açıklanmasını bekliyoruz. Bu proje üzerinden yola çıkarak Ayder Yaylası’nda bir çalıştayın yapılacağını söylediler. Buradaki vatandaşların beklentileri güzel ama elbette ki kaygıları ve istekleri var. Ayder’i Ayder yapan burada yaşayanlar ve işletme sahipleridir. TOKİ Ayder’i yenileme ve koruma projesi yapıyor. Gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılması için yapılan bir projedir. Vatandaşımız bu projeye destek veriyor ama mağdur da olmak istemiyor. Gelen yetkililer de kimsenin mağdur olmayacağını dile getirdiler. Biz şubat ayını bekleyeceğiz. Turizm faaliyetlerimiz aynı şekilde devam edecek. Rezervasyon almaya devam edeceğiz. Bunu bize ilettiler. 2018’in eylül, ekim aylarında sahaya ineceklerini ve çalışmalara başlayacaklarını bize söylediler. Biz de işlerimizi 1 yıllık planlıyoruz.”

Projede her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hayata geçirilmesi gerektiğine işaret eden Sar, ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ni merakla beklediklerini söyledi. (Rize/DHA)

ÖNCEKİ HABER

AKP Burdur İl Başkanı Faki, görevinden istifa etti

SONRAKİ HABER

Akıncı Üssü davasında 79'ar kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa