26 Kasım 2017 19:08
Son Düzenlenme Tarihi: 27 Kasım 2017 08:02

Eren Erdem: CHP, ilk seçimde Kürt oylarında patlama yapacak

Kayseri'nin Talas ilçesindeki CHP kongresinde konuşan Milletvekili Eren Erdem, 'CHP ilk seçimlerde Kürt vatandaşların oylarında patlama yapacak' dedi.

Eren Erdem: CHP, ilk seçimde Kürt oylarında patlama yapacak

Paylaş

Kayseri’de CHP Talas İlçe kongresi yapıldı. Talas'taki bir düğün salonunda yapılan ilçe kongresine, CHP Parti Meclis üyesi ve aynı zamanda İstanbul Milletvekili Eren Erdem, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın,  Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, İl Başkanı Feyzullah Keskin, ilçe başkanları ve partililer katıldı.

Kongre Divan Başkanlığı'nı İstanbul Milletvekili Eren Erdem yaptı. Erdem konuşmasında şu vurguları yaptı:

"Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Kamuoyunda yaşanan tartışmalara herkes takip ediyor. Artık Türkiye’de çok kritik bir sürece geldik. CHP bu noktada Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluşudur. Bu noktada tüm CHP’liler daha çok çalışmak zorunda. Genel kurullar ayrıştığımız, kavga ettiğimiz değil, daha güçlü ve birlik içinde çıktığımız yerlerdir. CHP’de kongre süreçleri kapıdan çıktıktan sonra biter. Tartışmaları kesinlikle yanımızda götürmemeliyiz. Bu tartışmaları hem partimize hem de çalışmalara yansıtmamız demek CHP’nin kan kaybetmesi demektir. Bizler doğu illerinde sürekli gidip oradaki vatandaşlarla da görüşüyoruz ve konuşuyoruz. Oradaki vatandaşlar artık kendilerini nereye götürdüğü belli olmayan partilere oy vermek istemiyorlar. Doğudaki vatandaşlarımız CHP’den çok şey bekliyor. Onlara sahip çıkmamızı ve ilgi göstermemizi istiyorlar. Kendilerine ilgi göstermemiz durumunda CHP’nin yanında olacaklarını ve oy vereceklerini söylediler. CHP böyle yaptığı sürece ilk seçimlerde Kürt vatandaşların oylarında bir patlama yapacaktır. Bunu herkes görecek. Biz Cumhuriyet halk Partisi 2019 yılında yapılacak seçimlerin tek ümidiyiz.”

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise "Bu maçın ikinci yarısı halen oynanmadı. 3 Kasım 2019’da yapılacak seçimde maçı geri çevirebilme ve kazanma şansımız var. Bu maçı kazabilmemiz için biz milletvekilleri, il başkanları, ilçe başkanları ver partililer hep birlikte çalışmak durumundayız. Kayseri çok zor bir şehir. Dinin siyasete alet edilmesi noktasında en güçlü iller arasında olduğunu da biliyoruz. Çocuk ve torunlarımızın geleceklerini garanti almak için mücadele etmek zorundayız. Referandumdan sonra gelinen nokta şu oldu. Şimdiden eski sistemle devam edilmesinin daha doğru olacağı konuşulmaya başlandı. TBMM'ye 130 maddelik bir torba kanun getirdiler. Bu torbanın içerisinde zamlar var. Bu zamlar vatandaşın belini büküyor. O yüzden köprüden sonra son çıkış 2019 seçimleridir. Bunların yaptığı hukuksuzluklarla ve yolsuzluklarla mücadele etmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık da hükümetin sağlık politikalarını eleştirerek, “Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapatıp hangi yakınınıza peşkeş çekeceksiniz? Ülkemizde insanlarımız aç, borçlu ve geleceğe ümitle bakamaz hale geldi. Bakın Kayseri’de borç yüzünden bir vatandaş Kayseri Valiliği önünde kendini yaktı. Yine bir kadın yiyecek bulamadığı için çöpten ekmek toplar hale geldi ve bunlar basına da yansıdı. Daha sonra bu kadının evine belediye görevlileri gidiyor ve kadına diyor ki, sen bu ekmekleri tavuklar için topladığını söyle biz sana yardım ederiz diyorlar. İşte gelinen nokta bu” dedi.

ALTUNER, 1 OYLA KAZANDI

Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Toplam 158 delegenin yer aldığı ve 3 delegenin oy kullanmaya gelmediği kongrede adaylardan Serdar Altuner 78, rakibi ilçe eski başkanlarından Mustafa Çalıksoy ise 77 oy aldı. Seçimi 1 oy farkla kazanan Altuner, “Çekişmeli bir yarış oldu. Kazandığımız için mutluyuz. Aday olan diğer arkadaşlarımızla da ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Kimseyi ötekileştirmeden kol kola çalışacağız” dedi.

Önceki ilçe başkanı Yalçın Mağden, sağlık durumunu gerekçe göstererek, aday olmayacağını açıklamıştı. (Kayseri/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Mısır katliamı nedeniyle ulusal yas ilan edildi

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa