26 Kasım 2017 16:19

Türkiye, İran, Katar arasında ekonomik iş birliği anlaşması

Arap ülkelerinin ambargosu altındaki Katar'a Türkiye'de üretilen malların İran'dan girişini kolaylaştırmak üzere anlaşma imzalandı.

Türkiye, İran, Katar arasında ekonomik iş birliği anlaşması

Paylaş

Türkiye, İran ve Katar arasında ekonomik iş birliği ve ticaretin güçlendirilmesi amacıyla uluslararası ulaşım ve transit trafiğin kolaylaştırılması hakkında mutabakat zaptı imzalandı.

Mutabakat zabtı, İran'da resmi temaslarda bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Tahran'da Azadi Otel'de düzenlenen üçlü toplantıda imzalandı.

Anlaşmaya, İran adına Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari ve Katar tarafından Ekonomi Bakanı Şeyh Ahmed bin Casım bin Muhammed Al Sani imza attı.

Anlaşma, Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap tarafından yaptırım uygulanan Katar'a Türkiye'de üretilen ürünlerin İran üzerinden ulaşımında kolaylık sağlayacak.

Söz konusu mutabakatın ardından 26'inci İran-Türkiye Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Bakan Zeybekçi ve İranlı Muadili Muhammed Şeriatmedari başkanlığında Tahran Fuar alanında düzenlendi.

Haziran 2017'de Suudi Arabistan ve Mısır'ın öncülüğündeki ülkeler, "terörist örgütleri ve İran'ı desteklemekle" suçladıkları Katar'a karşı ambargo uygulamaya başlamıştı. (Tahran/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrik akımına kapılan fabrika güvenlikçisi öldü

SONRAKİ HABER

Marmaray'da bazı seferler iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa