25 Kasım 2017 22:15

Bakan Veysel Eroğlu: En çevreci hükümet biziz

Bartın Güzelcehisar sahilinde inşa edilen 850 metrelik demir yürüyüş yolunu ‘uygun’ bulan Bakan Eroğlu, en çevreci hükümet olduklarını iddia etti.

Bakan Veysel Eroğlu: En çevreci hükümet biziz

Paylaş

Yusuf YAVUZ

Bartın’ın Güzelcehisar köyündeki lav kayalıklarını turizme açmak için sahilinde inşa edilen 850 metrelik demir platformlu yürüyüş yolunu uygun bulduğunu söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Yürüyüş yolu ulaşım için şart. İmar planına uygun. Turizm açısından bu şarttır. Bunlar bütün dünyada yapılıyor. Avrupa'da, Amerika'da turistlerin gelip rahatça yürüyeceği yerler var. Ben inceledim, usulüne uygun yapılmış. Biz burayı korumakla kalmayacağız, bütün dünyaya tanıtacağız” diye konuştu. 

Bazı açılış töreni ve etkinliklere katılmak amacıyla Bartın’da bulunan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Güzelcehisar köyündeki 80 milyon yıllık lav kayaçlarının turizme kazandırılması amacıyla hazırlanan projeye ilişkin soruları da yanıtladı. 

850 METRELİK DEMİR YÜRÜYÜŞ YOLU TEPKİ ÇEKİYOR

güzelcehisar sahil yolu
Güzelcehisar sahiline 850 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde yürüyüş yolu inşa ediliyor

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce hazırlanan ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından finansal destek sağlanan ‘Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi’ adındaki çalışmayı, il özel idaresi yürütüyor. Proje kapsamında Güzelcehisar sahilini boydan boya kaplayan, 850 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde bir yürüyüş yolu inşa ediliyor. Proje kapsamında ayrıca seyir terası, festival alanı ve iskele inşa edilecek. Ancak sahile çakılan demir ayağın üzerinde yükselen yürüyüş yolu yöre halkının tepkisini çekiyor. 

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE YÖRE HALKI PROTESTO ETTİ

Bartın’daki sivil toplum örgütleri ve yerel halk geçtiğimiz hafta sonu kumsalı işgal eden ‘demir yolu’nu protesto ederek kaldırılmasını istedi. Ancak kamuoyunda da büyük tepkiyle karşılanan proje Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na göre ‘uygun’. 

BAKAN EROĞLU: ‘BEN İNCELEDİM, USULÜNE UYGUN YAPILMIŞ’

Bazı açılış törenleri ve ziyaretler için Bartın’da bulunan Bakan Eroğlu, bir gazetecinin Güzelcehisar sahilindeki yürüyüş yoluna ilişkin sorusuna verdiği yanıtta, “Yürüyüş yolu koruma alanı dışında biliyorsunuz, biz orayı tabiat alanı ilan ettik. Yürüyüş yolunun üzeri tamamen ahşapla kaplanacak. Yürüyüş yolu ulaşım için şart. İmar planına uygun. Turizm açısından bu şarttır. Bunlar bütün dünyada yapılıyor. Avrupa'da, Amerika'da turistlerin gelip rahatça yürüyeceği yerler var. Ben inceledim, usulüne uygun yapılmış. Biz burayı korumakla kalmayacağız, bütün dünyaya tanıtacağız” ifadelerini kullandı. 

‘DÜNYANIN EN ÇEVRECİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DIR’

En çevreci hükümetin kendi hükümetleri olduğunu öne süren Veysel Eroğlu, “Dünyada en çevreci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Kendisi bir seferberlik başlattı ve bu seferberlikle haftaya çarşamba günü 4 milyarıncı fidan dikimini kendisi yapacak. Dünyadaki her insan için bir fidan dikeceğiz ve 7 milyara ulaşacak. Yine ülke genelinde yaptığımız 375 dev eser açılışını topluca külliyede yapacağız” diye konuştu. 

 

ÖNCEKİ HABER

2018 bütçesi kabul edildi: Savunmada artış yüzde 41

SONRAKİ HABER

İETT otobüsünde ‘yüksek sesli müzik’ tartışması: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa