25 Kasım 2017 15:17
Son Düzenlenme Tarihi: 25 Kasım 2017 15:29

296. F oturumu: 'Kemal Özelmalı serbest bırakılsın'

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi tarafından 296'ncısı düzenlenen F oturumunda hasta mahpus Kemal Özelmalı'nın serbest bırakılması istendi.

296. F oturumu: 'Kemal Özelmalı serbest bırakılsın'

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, cezaevlerinde hasta mahpusların serbest bırakılması için her hafta olduğu gibi bu hafta da F oturumu gerçekleştirdi. Galatasaray Meydanı’nda bu hafta 296'ncısı gerçekleştirilen F oturumunda hasta mahpus Kemal Özelmalı'nın serbest bırakılması istendi.

Özelmalı ve tüm hasta mahpusların tedavi koşullarının sağlanması ve serbest bırakılması talep edildi. Galatasaray Lisesi önünde "296. Hafta F oturması Kemal Özelmalı serbest bırakılsın", "Hasta mahpuslar serbest bırakılsın", "Tecrit öldürür, dayanışma yaşatır","Tecrit öldürüyor F tipi hapishaneler kapatılsın" pankartı açan tutuklu yakınları ve insan hakları savunucuları "Kemal Özelmalı serbest bırakılsın", "Tedavi haktır engellenemez", "Ölüm değil, çözüm istiyoruz", "İnsan haklarıyla insandır", "Susma suça ortak olma" sloganları attı.

'HAPİSHANELER TOPLAMA KAMPLARINA DÖNÜŞTÜ'

Basın açıklamasını İHD adına Nimet Tanrıkulu okudu. Tanrıkulu, OHAL ile birlikte hapishanelerin toplama kamplarına, çalışma kamplarına ve işkence merkezlerine dönüşmesinin hız kazandığını belirtti. Tanrıkulu, "200 bine yakın mahpusla ülke tarihinin en büyük hapishane nüfusu ile karşı karşıyayız. 50 bine yakın adli mahpus kölelik koşullarında iş yurtlarında acımasızca sömürülüyor. Gün geçmiyor ki hapishanelerden işkence, taciz, tehdit, tecrit, tecavüz, sürgün sevk haberleri gelmesin. Sayımlar sırasında askeri nizamda durmaya direnen mahpuslar darp ediliyor. Mahpuslar kimlik kartı taşımaya zorlanıyor. LGBTİ+ bireyler gardiyanların fiziki şiddetine, cinsel taciz ve tecavüzüne maruz kalıyor" dedi.

'ÖZELMALI GÜNLÜK İHTİYAÇLARINI BİLE KARŞILAYACAK DURUMDA DEĞİL' 

Tanrıkulu, hasta mahpus Kemal Özelmalı’nın durumu hakkında bilgi verdi. "80 darbesinde 7 yıl hapishanede kalan Özelmalı, 90’lı yıllarda yeniden tutuklandı" diyen Tanrıkulu, "Hapishanelerdeki baskı politikalarına karşı 1999 yılında gerçekleştirilen ölüm orucu eylemlerine katılan Özelmalı, yaklaşık 300 gün sürdürdüğü ölüm orucu sırasında zorla müdahale ile Wernicke Korsakoff hastalığına yakalandı. Wernicke Korsakoff hastalığı nedeniyle hapishanede olduğunun bile farkında olmayan Özelmalı, söylediklerini unutmaya ve çevresindekileri tanımamaya başladı. Sol ayağı yaralanmadan kaynaklı sakat olan Özelmalı’nın ayrıca kol, boyun ve bacaklarında kramp oluşuyor, denge problemi yaşıyor. Günlük ihtiyaçlarını ise diğer siyasi mahpusların yardımıyla sağlayabiliyor. Halen Adana Kürkçüler F Tipi Hapishanesi’nde kalan Özelmalı’nın, son dönemlerde vücudunda titreme ve idrar tutamama gibi sorunlar baş göstermiş durumda" diye konuştu.

Tanrıkulu, Kemal Özelmalı’nın derhal, koşulsuz serbest bırakılmasını ve acilen tedavi edilmesini gerektiğini belirtti. Eylem sloganlarla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

EMEP, Türkiye'de kadınların durumuna dair rapor yayınladı

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa