25 Kasım 2017 14:17

Cumartesi Anneleri 661'inci haftasında da adalet aradılar

Cumartesi Anneleri, kayıpların akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle 661’inci kez Galatasaray Meydan’ında bir araya geldi.

Cumartesi Anneleri 661'inci haftasında da adalet aradılar

Paylaş

Cumartesi Anneleri, kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin bulunması amacıyla sürdürdükleri adalet arayışlarının 661'inci haftasında Galatasaray Meydanı'nda bir araya geldi. "Failler belli, kayıplar nerede" yazılı pankart açan kayıp yakınları, ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Bu haftaki eylemde 30 Kasım 1994 tarihinde Mardin'in Midyat ilçesinde askerler tarafından evinden alınarak kaybedilen Nihat Aydoğan'ın akıbeti soruldu. 

'KAYIPLARIMIZI UNUTTURMAYACAĞIZ'

Eylemde ilk olarak 1994’te kaybedilen Fehim Tosun’un eşi Hanım Tosun konuştu. İlk olarak 1995 yılında bu meydanda kayıpların bulunması için oturmaya başladıklarını belirten Tosun, “Hiç bir zaman kayıplarımızı unuttutmayacağız.Bizim buradaki sesimizi tüm dünya duydu ancak bizim hükümet duymadı. Şuan bizim hükümetin Sarraf derdi var onun peşinde düşmüşler kimse bizim kayıpların peşine düşmemiş. Bizim kayıpların peşine düşsenize. Kendinizi bizim yerimize koyun akşam ailenizden biri 5 dakika eve gelmese ne yapardınız?” diye sordu. 

'KEMİKLERİMİZİ İSTİYORUZ'

Daha sonra 23 yıl önce Mardin Midyat’ta gözaltında kaybedilen Nihat Aydoğan’ın eşi Halime Aydoğan konuştu. Eşini aramak için 3 kere savcılığa gittiklerini ancak savcılığın başvuru tarihini 1994 yerine 93 olarak kayıtlara geçtiğini anlatan Aydoğan, bu duruma itiraz ettiklerinde de savcılıktan, “Kocanı git dağlarda ara” yanıtı aldığını belirtti. 1994’den beri eşinin kemiklerini aradıklarını anlatan Aydoğan, “Benim yanımdan eşimi aldılar. Aramadığım yer kalmadı. Biz kemiklerimizi istiyoruz mezar istiyoruz. Bakın evdeki fotoğrafına bu çiçekleri koyuyoruz neden mezarlarına bırakamıyoruz. Biz de mezarımız olsun kemiklerimize sarılalım istiyoruz. Bunu bize neden çok görüyorlar” dedi.

'FAİLLER YARGI ÖNÜNDE HESAP VERMELİ'

Haftanın basın açıklamasını Cumartesi Anneleri’nden Hatice Onaran okudu. Hakikat ve adalet ısrarlarının 661 haftadır sürdüğünü belirten Onaran,  bu hafta ise 23 yıldır akıbeti gizlenen, failleri cezasızlıkla korunan Nihat Aydoğan’ın dosyasında hakikatın açıklanması için bir araya gelindiğini söyledi.  Nihat Aydoğan'ın öldürüldüğünü nüfus cüzdanı örneği alırken öğrendiler Onaran, Nihat’ın 30 Kasım 1994 sabahı özel tim ve korucular tarafından Mardin Midyat’taki evinden gözaltına alındığını ve oğlu Ferhat dağa gittiği iddiası ile kendisine günlerce işkence yapıldığını söyledi. Resmi makamların Nihat’ın gözaltına alındıktan 20 gün sonra nöbetçi savcılığa sevke edildiğini belirterek, serbest bırakıldığının iddia edildiğini ancak kendisinden bir daha haber alınamadığını söyledi. Eşi Halime Aydoğan’ın akıbetinin sorulması için tüm resmi kurumlara başvuru yaptığını söyleyen Onaran, vukaatli nüfus cüzdanı örneği almak için gittiğinde eşinin nüfus bilgisinde ölü olarak geçirildiğini öğrendiğini belirtti. Onaran, “Nüfus iradesine ölüm bildiriminde bulunan köy muhtarı, jandarma komutanının baskısı sonucunda gerçek olmayan bu bildirimi düzenlemek zorunda kaldığını itiraf etti. Aydoğan Ailesi’nin tüm başvuruları sonuçsuz kaldı. Aydoğan’ı kaybedenler bilinmesine rağmen haklarında soruşturma dahi açılmadı. Siyasal iktidarlar, Aydoğan'ın kaybedilmesi suçunu da cezasız bıraktı” dedi. Onaran son olarak dönemin başbakanı Tansu Çiller başta olmak üzere tüm yetkililerin yargı önüne çıkarılmasını istedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İzmir ve Çevresi Konferansı ikinci gününde

SONRAKİ HABER

İsrail'den Suriye'deki İran hedeflerine saldırı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa