05 Ağustos 2012 15:09

Mevsimlik işçiler ilkel şartlar altında çalışıyor

Geçimlerini sağlamak amacıyla tüm ailelerini yanlarına alarak Urfa’dan Manisa’ya domates toplamak için gelen mevsimlik işçiler, bir yandan kavurucu sıcağın altında ekmek parası çıkarmaya öte yandan ise dere yatağına kurdukları çadırlarda kötü şartlar altında kalmaya çabalıyor. Yapımına yıllar önce

Mevsimlik işçiler ilkel şartlar altında çalışıyor

Paylaş
İbrahim Coşkun

ALDIKLARI PARANIN BİR KISMI DAYIBAŞINA Engelli çocuğu olan bir diğer işçi Feyat Elmas ise, kendi imkanları ile aldıkları tekerlekli sandalyenin bozulmasından dolayı çocuğunu çadırdaki yatağa bırakarak çalışmaya gittiklerini dile getirdi. Elmas, tarlada domates toplayanlara günlük 32 TL, domates kasaları taşıyanlara ise 37 TL verildiğini aktararak bu eşitsizliğin kaynağının fiyatları belirleyen dayıbaşı, muhtar ve çiftçiler olduğunu belirtti. Elmas, aldıkları paranın bir kısmını dayıbaşına verdiklerini geri kalanının ise ancak karınlarını doyurmaya yettiğini dile getirdi.  

EN FAZLA ZORLUĞU KADINLAR ÇEKİYOR İşçilerin arasında belki de en fazla emek veren ve zorluk çekenler kadınlardan oluşuyor. Hem tarlada çalışan hem de kısıtlı imkanlar altından ailelerine bakmak zorunda kalan kadınlardan Fatma Karakaya, sabah 05.00’da başladığı işinin gece saatlerine kadar sürdüğünü dile getirdi. Kadınların saatlerce su kuyruğunda beklediğini ifade eden Karakaya, çeşmeden getirdikleri suyun ancak içmelerine yettiğini, diğer ihtiyaçları için ise yanlarından akan kirli dereden su taşıdıklarını anlattı. Çocuklarının derede yüzmelerinden dolayı korktuklarını dile getiren Karakaya, suyun kirli olmasından dolayı çocuklarının salgın hastalığa kapılmasından endişelendiklerini belirtti. (Manisa/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

DTK sonuç bildirgesini açıkladı

SONRAKİ HABER

Mersin'de işçi servisi devrildi: 6 işçi yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa