25 Kasım 2017 04:19

Bu 24 Kasım da böyle olsun!

Güvenlik soruşturması nedeniyle ataması iptal edilen bir öğretmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili düşüncelerini gazetemize yazdı.

Bu 24 Kasım da böyle olsun!

Paylaş

Dün 24 Kasım’dı. Eskiden bugünün anlamı benim için çok özeldi. Ama simdi bakıyorum da benim için üzüntüden başka bir şey değil. Çünkü emek verdiğin bir şeyin bu kadar basit bir şekilde, yasa dışı hiçbir şeyle alakam olmadığı halde elimden alınması gerçekten inanılır gibi değil.

Evet ben de diğer mezun olanlar gibi emek verdim ve KPSS’de başarılı oldum. Tabii o zamanlar ben de daha önceden atanan arkadaşlarım gibi kadrolu atanacağımı eş durumundan memleketime döneceğimi umut ederek hazırlanmıştım. Sonra bir gün dediler ki sözleşmeli öğretmenlik çıktı, 6 yıl çakılı dediler. ‘Tamam’ dedim, ‘Öğretmenliğin kadrolusu sözleşmelisi olmaz, meslek aşkı her şeyden önce gelir’ dedim ve başvurdum.

Sonra ‘KPSS yetmez, okumak yetmez, yetenekli olmak yetmez. Mülakata gireceksin, biz senin öğretmen olmana 5 dakikada soracağımız iki soruyla karar vereceğiz.’ dediler. ‘Tamam’ dedik, ona da girdik başarılı olduk ve atandık.

Sonra ‘Sizi güvenlik soruşturmasından geçireceğiz’ dediler.  Buna da ‘tamam’ dedik. O zamanlar inanıyoruz tabii adaletli olduklarına, kendimiz gibi zannediyoruz ya...

Velhasıl onlar sürekli istediler, istemekle de yetinmediler, emeklerimizi hayallerimizi her şeyi elimizden aldılar. En sonunda dediler ki ‘Soruşturmanız olumsuz, atamanız iptal oldu’, işte o zaman anladım bu devirde bir tanıdığın olmadan artık öğretmen bile olunamıyormuş!

Güvenlik soruşturmasından geçilemiyormuş, verilen hak o kadar güzel elden alınıyormuş ki sana bir cevap verme gereği bile duymuyorlarmış. Televizyonda görüp de başınıza gelmesinden çok korktuğunuz şey gelip sizi de bulabiliyormuş. Benim başıma gelmez demeyin, bir sonraki sizi bulabilir...

Ama geç olsa da iptal edilen atamamı öyle güzel geri alacağım ki çünkü doğrular her zaman kazanacaktır, emek her zaman kazanacaktır. Bu öğretmenler günü de böyle olsun. Atanan, atanamayan, öğretmen olup da başka işlerde çalışıp, ‘Öğretmenler Günü’nü buruk geçirenlerin, öğretmenlik mesleği haksız yere elinden alınan, ataması iptal olan bütün öğretmenlerin, bu işe gönül verenlerin öğretmenler gününü kutluyorum.

ÖNCEKİ HABER

Kanlı Pazar yaşandığı sırada MTTB Başkanı olduğu kanıtlandı

SONRAKİ HABER

Vladimir İlyiç Ulyanov Lenin kimdir?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa