25 Kasım 2017 00:17

İsveç’de kilise çalışanı kadınlardan tacize karşı çağrı

Sanatçı ve politikacılardan sonra İsveç kiliselerinde çalışan 1382 kadın, kiliselerdeki cinsel aşağılama ve tacizin durdurulması çağrısı yaptı.

Paylaş

Sanatçı, müzisyen, hukukçu, gazeteci ve politikacılardan sonra İsveç kiliselerinde çalışan 1382 kadın, kiliselerdeki cinsel aşağılama ve tacizin durdurulması için ortak bir çağrıda bulundu.

Kadınlar, çağrılarında “Kiliselerde de suç işleyenler korunuyor, suça maruz kalanlar cezalandırılıyor ve saldırı, tecavüz susturuluyor. Kiliselerde de erkek olmayanların sırtından erkekler teşvik ve terfi ettiriliyor. Yeter artık” diyor. Suskunluğun son bulmasını, utançın taciz kurbanlarına değil tacizcilere fatura edilmesini talep ediyor.

#Metto kampanyası kapsamında deneyimlerini paylaşan kadınlar, hem papaz hem de cemaat üyelerinin cinsel sataşma ve tacizlerine maruz kaldıklarını başlarından geçenleri anlatarak kamuoyuna duyuruyor. 

İsveç Kiliseleri, bundan 20 yıl önce kiliselerde cinsel tacizlerin önlenmesi için yeni bir yapılanmaya gitmiş, bunu başarmak için de bir erkek ve bir kadın görevlendirilmişti. 

Çağrıya imza atan kadınlar arasında yer alan İsveç Kiliselerinin Başpiskopozu Antje Jackelen, ortaya çıkan yeni bilgilerden sonra geçmişte yapılan çalışmaların yeniden değerlendirileceğini belirtti ve “Böylesi şeylerin olmasına izin veren yapısallaşmadan acı duyuyorum. Metoo hareketinin açığa çıkardığı şiddet ve yetkiyi kötüye kullanma tarihte kalmalıydı. Özelikle de eşitliğin kendi resmimiz olduğunu düşündüğümüz ülkemizde” dedi. (Stockholm/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Malatya’da Kurtuluş Kiliseleri Derneği’ne saldırı: 1 gözaltı

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün 'yürütmeyi durdurma' başvurusuna ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa