24 Kasım 2017 05:15

Fateks’te patron işçi avına başladı

İstanbul Esenyurt’ta bulunan Fateks giyim firması patronu, gazetemizde çıkan işçilerin şikayetleriyle ilgili bir haber üzerine 2 işçiyi işten attı.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

İstanbul Esenyurt’ta bulunan, Hugo Boss ve Moncler’e üretim yapan, yaklaşık 400 içinin çalıştığı Fateks giyim firması patronu, işçilerin şikayetlerini ve taleplerini dile getirmesine tahammül edemiyor. Gazetemizde çıkan bir haberde yer alan işçilerin şikayet ve taleplerine, patron, koşulları düzeltmek yerine işten atmayla karşılık verdi. Patronun işçilere öncülük ettiğini düşündüğü 2 işçi işten atılırken, gazetemizde çıkan haberin ise tüm bölümlerde yankı bulduğu öğrenildi. Tüm bölümlerde hareketlenmelerin başladığını belirten işçiler, koşullarının düzeltilmesini istiyor.

“Fateks’te sigorta primi gerçek ücretten ödenmiyor iddiası” başlığı ile yayımladığımız haberde işçiler, sigorta primlerinin bankaya yatırılan asgari ücret üzerinden verildiğini, ücretlerinin kalan kısmının ise elden ödendiğini iddia etmişlerdi.

Daha sonra patron, fabrikaya ilişkin bilgileri aktardığını düşündüğü Nazmi ve Erdal isimli işçileri işten attı. “Onları elebaşı gibi görüyorlar” diyerek yaşananları aktaran bir işçi, “Bizlere gözdağı verilmek isteniyor. Çünkü haber diğer bölümlerde de duyuldu. Ufak ufak hareketlenmeler de başladı. ‘Bunların maaşları tam yatıyormuş. İlle bizim de mi şikayet etmemiz gerekiyor’ sesleri yükselmeye başladı. Bunun önüne geçmeye çalışıyorlar. İsyan edenleri ufak ufak gönderiyorlar. Daha önce de Orhan isimli işçiyi göndermişlerdi” dedi.

Fabrikada çok yoğun baskı olduğunu aktaran işçi, “Baskılara, haksızlıklara itiraz edildiği anda kapının önüne konuluyorsun. Kimse konuşamıyor. 3 kişi yan yana gelse hemen patron temsilcisi yanına yaklaşıyor. Örgü dairesinde sürekli işçi değişimi yapılıyor. Atılan işçilerin yerine yenileri alınıyor” diye konuştu. İşçilerin tüm şikayetlerine ve haberin yayımlanmasına rağmen Çalışma Bakanlığından kimsenin gelmemesine tepkili olan işçiler, patronun Çalışma Bakanlığı müfettişlerinin bu vurdumduymaz tavrından cesaret aldığına dikkat çekiyor.

‘DANIŞMAN OLAYLARI ÇARPITIYOR’

Yaptığımız haberde İnsan Kaynakları Danışmanı Turgay Çağlar’ın “Bir işçimizi işten çıkardık. Ancak sebebi işverene küfür etmesiydi” sözlerine ilişkin konuşan bir beyaz yakalı çalışan da “Kendi odasında iş toplantısı yapan patron, herkesin ortasında buna hakaret edince o da ‘Düzgün konuşun, ne biçim konuşuyorsunuz’ demiş. Ve yaka paça güvenlik tarafından dışarı atılıyor. Çocuk tekstil mühendisi, 8-9 aydır orada kadrodaydı. Turgay Bey olayları çarpıtıyor. Olayın gerçeği bu. Bunun şahitleri var” diye konuştu.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim'de ‘Dağ keçileri koruma altına alınsın’ çağrısı

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...