23 Kasım 2017 22:25

Kılıçdaroğlu: 2018'de asgari ücret net 2000 TL olmalı

Beylikdüzü Belediyesi'nin etkinliğinde konuşan CHP Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu, '2018'de asgari ücret en az 2000 lira olmalıdır' dedi.

Kılıçdaroğlu: 2018'de asgari ücret net 2000 TL olmalı

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü Belediyesi'nin Gürpınar'daki Zübeyde Ana Sosyal Yaşam Merkezi'nde kadınlarla bir araya geldi. Kadınların kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Kılıçdaroğlu, "2018'de asgari ücretin net 2000 lira olması lazım" dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca "Size sözüm söz, 2019'da İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni alacağız" ifadelerini kullandı.

CHP'nin elitlerin partisi olmakla suçlandığını ancak kendisinin Anadolu'nun ücra bir köşesindeki ailenin okuyan tek ferdi olarak CHP'ye Genel Başkan seçildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu,"Bütün bunları Cumhuriyete ve Atatürk'e borçluyum" dedi. 

'İSTANBUL'U DÜNYA MARKASI YAPACAĞIZ'

Beylikdüzü'de yaşamanın Avrupa'da yaşamakla benzer olduğunu savunan bir katılımcıya yanıt veren Kılıçdaroğlu, "Aynı hak Sultanbeyli'de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Esenler'de yaşayan kardeşlerimizin de hakkı. Size sözüm söz, 2019'de İstanbul Büyükşehir'i alacağız. İstanbul'u bir dünya markası yapacağız" diye konuştu.

Hiç kimsenin kimliğiyle, inancıyla yaşam tarzıyla uğraşmayacaklarını söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadına toplumda gerekli değeri ve önemi vererek, İstanbul'u bir dünya merkezi haline getireceğiz" dedi. 

'ŞAHSİ HİÇBİR DERDİM YOK'

Kendisi için normal bir hayatın artık bittiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Evi de arada bir ziyaret ediyorum. Hanımla arada bir de konuşuyoruz. O da çalışıyor, ben de çalışıyorum. O da aynı dertleri taşıyor, ben de aynı dertleri taşıyorum. Tıpkı sizin dertleriniz gibi. Benim şahsi hiçbir derdim yok. Çok şükür çocuklar büyüdü, elleri ekmek tutuyor. Oğlan da askerden gelecek inşallah, onun da eli ekmek tutarsa bizim derdimiz yok. Parayla pulla benim ilişkim de yok. Benim tek ilgim var. Bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmesin, herkesin işi olsun, herkesin aşı olsun. Benim isteğim bu" ifadelerini kullandı. 

'BELEDİYE YAPABİLİYORSA TÜRKİYE CUMHURİYETİ NEDEN YAPMASIN?'

Asgari ücret net 1500 lira olsun önerisinin çok tartışıldığını hatırlatan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kıyameti kopardılar 'Parayı nereden bulacaksın' diye. Ben parayı bulacağım arkadaş sana niye dert? Sen yap 1500. Yapamadılar... Ama bugün bizim bütün belediyelerimizde asgari ücret en az net 1500 liradır. Bir belediye bunu yapıyor da, Türkiye Cumhuriyeti niye yapamasın? 2018'de asgari ücretin net 2000 lira olması lazım." ifadesini kullandı. 

'HİÇ ENDİŞEM YOK'

Katılımlar arasından bir emekli öğretmen, CHP'nin ne zaman iktidar olacağını sorduktan sonra CHP Genel Başkanını kürsüye çıkarak yanaklarından öptü. CHP'nin birlikte çalışmaları halinde iktidar olacağını söyleyen Kılıçdaroğlu,"Görev, anneler size düşüyor. Çocuğunuz işsizse 2019'da sandığa gideceksiniz. Geliriniz yeteri kadar yoksa, 2019'da sandığa gideceksiniz. 'Güzel bir kentte yaşamak istiyorum', 'Sokaklarında, caddelerinde huzur içinde gezmek istiyorum' diyorsanız 2019'da sandığa gideceksiniz. Faiz belasından ne zaman kurtulacağız diyorsanız 2019'da sandığa gideceksiniz. Ne yapacağız? Oyumuzun rengini değiştireceğiz. Artık kim işsizi, ev kadının düşünüyorsa, onun mutfağını, tenceresini düşünüyorsa, kadına şiddetin engellenmesini istiyorsa, bunun tek adresi var o adres CHP'dir. Ne zaman iktidar olacağız? Birlikte çalışarak, 2019'da İstanbul dahil, Mersin dahil, Adana dahil, Balıkesir dahil, Bursa dahil büyükşehirleri de alacağız. Hiç endişem yok." diye konuştu. (İstanbul/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

Rusya'ya domates yasağı kalktı ama Antalya'dan siftah yok

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa