23 Kasım 2017 22:03

Altan Tan: Hiçbir örgüte üye olmadığımı herkes biliyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın 38 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın görülmesine bugün devam edildi.

Altan Tan: Hiçbir örgüte üye olmadığımı herkes biliyor

Paylaş

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın, "Silahlı terör örgütü kurma ve yönetme", "Suç işlemeye tahrik", "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet", "Terör örgütü propagandası yapmak" ve "Görevi yaptırmamak için direnme" suçlamalarıyla 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. Davanın bugünkü duruşmasında Tan, "CIA'e sorun, KGB'ye sorun, MİT'e sorun, kime sorarsanız sorun. Altan Tan'ın hiçbir örgüte üye olmadığını herkes biliyor" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın 38.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan Altan Tan ve avukatı Mehmet Rauf Çiçek katıldı. Hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirten Altan Tan, "Dosyanın içerisinde tamamen tutarsızlıklar var. Türkiye'deki bütün mahkemeler bu şekle dönüştü. İddianamenin bir yerinde örgüt üyesi olduğum söyleniyor, başka bir yerinde örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediğim söyleniyor. Ben örgüt üyesi miyim, değil miyim? Savcı daha buna bile karar verememiş. CIA'e sorun, KGB'ye sorun, MİT'e sorun, kime sorarsanız sorun, Altan Tan’ın hiçbir örgüte üye olmadığını herkes biliyor. DTK şu anda halen faaldir ve toplantılar yapıyor. DTK'nin yasal olmadığına dair hiçbir mahkeme kararı yoktur. Ben 2013 yılında çizgisini doğru bulmadığımdan dolayı DTK'den istifa ettim" dedi.

'DEMOKRATİK ÖZERKLİK KARARININ YANLIŞ OLDUĞUNU SÖYLEDİM'

Hakkındaki telefon dinlemelerinin yarısının dosyaya eklenmediğini ve bazı cümlelerin seçilerek yazıldığını belirten Tan, "DTK, demokratik özerklik kararı alınca ben bunun yanlış olduğunu söyledim. Türkiye'den ayrılmanın yanlış olduğunu söyledim. 'Ayrılmanın şartları yoktur' dedim. Ama sadece 'Ayrılmanın şartlan yoktur' cümlesini alıp iddianameye koymuşlar. Konuşmalarımın tamamının getirilmesini talep ediyorum. Ben hayatımda hiç kimsenin çağrısı ile gösterilere katılmadım. Katıldığım gösterilere milletvekili sıfatıyla katıldım. PKK terör örgütünün hiyerarşisinde yer almadım, yöneticilik yapmadım. Gizli tanık beyanlarını kabul etmiyorum. Ben hayatımda canlı kalkan kelimesi kullanmadım. Yatak odamda ne konuşuyorsam televizyonda da aynısını konuşuyorum. Bir tanık, ifadesinde ideolojim olmadığını ama liberal islamcı olduğumu söylemiş. Bu bir ideoloji değil midir? Bu konuda bir bilimsel görüş alınmasını istiyorum" diye konuştu.

Duruşmada tanık olarak dinlenen polis memuru E.S. ise Güvenlik Şube Müdürlüğünde görev yaptığını belirterek "Basın açıklaması ve toplantı yürüyüşleri işlerine bakıyoruz. Gösteri yürüyüşünde Altan Tan'ın polislere yumruk attığını görmedim. Ayrıca polislere direndiğini, cebir ve tehdit kullandığını da görmedim" şeklinde konuştu.

Altan Tan'ın avukatı Mehmet Rauf Çiçek ise tanık polisin ifadesinden de anlaşılacağı gibi toplumsal gösterilerde tutulan tüm tutanakların sonradan hazırlandığını ifade ederek "Bu tutanaklarla şu anda bir milletvekili yargılanıyor. Bunun güvenlik güçlerine olan güveni yıprattığı açıktır. Bu konuda, soruşturma evresinde daha titizlikle çalışılması gerekir. Lekelenmeme hakkının üzerinde daha ciddi durulması gerekir" dedi.

Mahkeme, Altan Tan'ın duruşmalardan bağışık tutulmasına karar vererek duruşmayı erteledi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Türkiye'nin çekincesine rağmen Suriye Kongresi toplanacak'

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa