23 Kasım 2017 21:55

'Türkiye'nin çekincesine rağmen Suriye Kongresi toplanacak'

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin PYD itirazlarının Suriye Ulusal Kongresi'nin toplanmasına engel teşkil etmeyeceğini söyledi

'Türkiye'nin çekincesine rağmen Suriye Kongresi toplanacak'

Paylaş

Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, Türkiye'nin Kürt gruplarla (PYD) ilgili yaptığı itirazların, Suriye'de siyasi çözüm için önerilen ve hükümet ile muhalif grupların temsilcilerini bir araya getirmesi öngörülen kongrenin toplanmasına engel teşkil etmeyeceğini söyledi.

Dün Soçi'de yapılan üçlü zirvenin ardından Türkiye açısından PYD konusu muğlak kalmıştı. Konuyla ilgili bugün gazetecilere açıklama yapan Rusya Devlet Başkanlığı Sözcüsü Dmitri Peskov, "Türkiye'deki ortaklarımızın kendi ulusal güvenliklerine tehdit oluşturduğunu düşündüğü bazı silahlı gruplara yönelik belli çekinceleri olduğunu biliyoruz. Ancak bunlar, bu işlerin hayata geçirilmesine engel oluşturmuyor. Önümüzdeki dönemde bu konunun uzmanları mutabakat sağlamak ve katılımcı listesini oluşturmak için yoğun bir şekilde çalışacaklar" dedi.

BBC’de yer alan habere göre Peskov, söz konusu kongrenin "yakın bir gelecekte" toplanacağını belirtti ancak tarih vermekten kaçındı.

AKP SÖZCÜSÜ ÜNAL: ESAD'IN SURİYE'NİN UZUN VADELİ GELECEĞİNDE YERİ YOK

Öte yandan Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Mahir Ünal, siyasi geçiş sürecinde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın rol oynayıp oynamayacağını söylemek için erken olduğunu belirterek, Suriye liderinin ülkenin uzun vadeli siyasi geleceğinde yeri olmadığını söyledi.

AFP'nin haberine göre, Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Geçiş döneminin Esad'lı mı, yoksa Esad'sız mı olacağını önümüzdeki süreç gösterecek ve bu durum müzakerelerde netleşecek" dedi. Ünal, Esad'ın görevini sürdürmesinin Türkiye'nin kırmızı çizgisi olmaya devam ettiğini de sözlerine ekledi.

SURİYE: ÇÖZÜME İNANAN TÜM TARAFLARLA MASAYA OTURMAYA HAZIRIZ

Esad'ın danışmanı Buseyna Şaban, Şam yönetiminin Suriye krizinde siyasi çözüme inanan tüm taraflarla masaya oturmaya hazır olduğunu söyledi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın danışmanı Buseyna Şaban, Şam yönetiminin Suriye krizinde siyasi çözüme inanan tüm taraflarla masaya oturmaya hazır olduğunu dile getirdi. Sputnik'in haberine göre Şaban, "Krizin başından bu yana Suriye yönetimi, siyasi diyaloğa ve Suriye halkının tamamının ortak kadere sahip olduğuna inanarak yapıcı bir tutum sergiledi." dedi.

Soçi'deki zirvede alınan Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nin toplanması yönündeki kararı da değerlendiren Şaban, "Kongrenin başarısı, çeşitli muhalif grupların şiddete son verme, silah bırakma ve ulusal çapta diyalog kurma vaktinin geldiğini anlayıp anlamadığına bağlı olacak. Muhaliflerin siyasi sürecinin parçası olup olamayacaklarını tespit etmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. (MA)

ÖNCEKİ HABER

'Black Friday'de internetten alışveriş yapacaklar dikkat!

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa