23 Kasım 2017 19:46

Yolculuk esnasında bir şey okurken neden midemiz bulanıyor?

Hareketli araçlarda bir şey okurken karşılaşılan mide bulantısı, göz ardı edilemeyecek rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

Yolculuk esnasında bir şey okurken neden midemiz bulanıyor?

Paylaş

Hareketli araçlarda kitap, dergi ve döküman okuyan hemen hemen herkes mide bulanması sorunuyla karşılaşabiliyor. Halk arasında taşıt tutması olarak da bilinen bu hastalığa hareket hastalığı deniyor. Taşıtların yanı sıra, 3D filmler sırasında, dalgalı denizlerde veya uçaklarda da gözlemlenen ve iç kulağı etkileyen bu rahatsızlık göz bozukluklarının habercisi olabiliyor.  Hareket hastalığının oluşumunda göz bozukluklarının etkili olabileceğini belirten Op. Dr. Levent Akçay, “Bu rahatsızlıktan şikayet eden hastaların büyük bir çoğunluğu, durumu doğal olarak kabul ediyor ve göz doktorlarına bu durumdan bahsetmiyorlar. Ancak aslında durum bir göz bozukluğunun belirtisi olabilir” diyor.

GÖRME PROBLEMLERİNİN DE BELİRTİSİ

Hastalığın oluşmasında, hareketi algılayan duyular arasındaki uyumsuzluğun büyük rol oynadığını söyleyen Akçay, “Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi belirtilere sahip olan bu rahatsızlık, gözlerdeki bir bozukluğa işaret ediyor olabilir. Son dönemde dijital cihazların yaygınlaşması ile farklı boyutlara ulaşan bu hastalığın oluşumunda, sürekli video oyunlar oynamak ve akıllı telefon ekranlarına uzun süre bakmanın da etkisi var. Bir insanın görsel, duyusal ve dengeyi sağlayan duyuları bir harmoni ile çalışmalıdır. Ancak bu şekilde içinde bulundukları ortamda tam olarak konumlarını bilebilir ve koordinasyonlarını sağlayabilirler. Görme duyusu ise, bilgi alışının bir numaralı kaynağıdır. Görme problemleri olan bir kişi için hareket hastalığı hissediyor olmak olası bir durumdur” dedi.

BİLGİSAYAR KULLANIRKEN KENDİNİ GÖSTEREBİLİR

Hareket rahatsızlığının bilgisayar başındayken etkilerini gösterebileceğini belirten Op. Dr. Akçay şunları söyledi: “Fonksiyonel görüş, iki gözün beyine gönderdiği sinyallerle alan algısının oluşmasını sağlar. Özellikle göz tembelliği veya şaşılık vakalarında, beyine gönderilen sinyaller görme problemleri sebebiyle doğru olmadığından etkin bir harmoni sağlanamaz. Baş ağrısı, yorgunluk ve hareket hastalığına sebep olabilen bu durumların önüne geçilebilmesi için öncelikle kişinin bilgisayar başında geçirdiği zamanı azaltması gereklidir. Aynı zamanda bu bulguların gözlemlendiği hastaların, en hızlı şekilde bir göz muayenesine gitmeleri ve gözlerinde bu sorunların oluşmasına sebep olan rahatsızlıkların teşhis ve tedavilerini sağlamaları büyün önem taşıyor. Eğer hastalık görme problemlerinden dolayı kaynaklanıyorsa, hızlıca tedavi edilerek gelecekte yeniden oluşmasının önüne geçilebiliyor.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Van Ermenilerinin kıyafetleri Beyoğlu’da sergilenecek

SONRAKİ HABER

Political Scientist Barış Alp Özden: 'Trump is a very functional name for US capital'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa