23 Kasım 2017 02:52

Schulz: SPD sorumluluklarının bilincinde

Almanya'da Cumhurbaşkanı Steinmeier'in koalisyon krizine siyasi çözüm arayışı çerçevesinde bugün görüşeceği SPD lideri Schulz olumlu mesajlar verdi.

Paylaş

Almanya'da koalisyon görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından başlayan siyasi kriz sürüyor. Liderlere sorumlu davranma çağrısında bulunan Almanya Cumhurbaşkani Frank-Walter Steinmeier siyasi parti liderleriyle görüşmelerini sürdürüyor. 

Steinmeier dün Bellevue Sarayı'nda Hristiyan Sosyal Birlik Partisi Genel Başkanı Horst Seehofer'i ağırladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından açıklama yapılmadı. Steinmeier Seehofer'in yanı sıra Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Voßkuhle ile görüşerek süreci değerlendirdi.

Almanya Cumhurbaşkanı dün Yeşiller Partisi eş Başkanları Simone Peter ve Cem Özdemir'in yanı sıra Hür Demokrat Parti (FDP) lideri Christian Lindner ile bir araya gelmişti.

Cumhurbaşkanı bugün ise Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz'u kabul edecek. Schulz görüşme öncesinde Alman Haber Ajansı'na (DPA) yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Steinmeier'in koalisyon krizi konusunda inisiyatifi eline almasını olumlu bulduğunu söyledi. "SPD şu anki zor durumda sorumluluklarının tamamen bilincinde" diye konuşan Schulz, partisinin istikrarlı hükümet kurulması arayışında  yapıcı davranacağının güvencesini verdi. Martin Schulz, "Önümüzdeki gün ve haftalarda ülkemiz için iyi bir çözüm bulacağımıza eminim" dedi.

Hali hazırda Hristiyan Birlik Partileri ile koalisyonda olan Sosyal Demokrat Parti, Eylül ayındaki seçimlerden bu yana muhalefette kalma yönünde tavır sergiliyor.   

Cumhurbaşkanı Steinmeier bugün Schulz'un yanı sıra Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schauble ile de bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı önümüzdeki hafta ise Federal Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin liderleri ile krizden çıkış konusunda görüşmeler yapmayı planlıyor. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Anna Engelke yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanının bu bağlamda Eyalet Temsilciler Meclisi ve anayasa hukuku uzmanlarıyla da görüşeceğini söyledi. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Meksika'da Ekim ayında 3 bine yakın kişi öldürüldü

SONRAKİ HABER

Resmi kurumu seçim kampanyasında kullanan İspanya Başbakanı Sanchez'e para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...