22 Kasım 2017 23:10

Ukrayna Donetsk’te bir haftada ateşkesi 270 kez ihlal etti 

Ukrayna, Donetsk’te yürürlükteki olan ateşkese rağmen bir hafta içinde 270’ten fazla ateşkes ihlali yaptı.

Ukrayna Donetsk’te bir haftada ateşkesi 270 kez ihlal etti 

Paylaş

Okay DEPREM
Donetsk 

 

II. Minsk Antlaşması’nın uygulanmasına dönük Rusya Federasyonu ve Donbass’taki edilen bağımsız cumhuriyetlerinin bütün çabalarına karşın, Ukrayna Silahlı Güçleri’nin (VSU) DNR ve LNR’e yönelik ateşi sürüyor. 

Bir süre önce Rusya ve Avrupa ülkelerinin çabalarıyla ateşkesin sürdürülüp korunması maksadıyla taraflar arasında “Ateşkes Rejiminin Kontrol ve Koordinasyon Ortak Merkezi” (CTSKK) oluşturulmuştu. 

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) CTSKK’daki baş temsilcisi ve aynı zamanda müzakereleri yürüten heyetin başı Ruslan Haliloviç’in paylaştığı bilgilere göre, sadece 13 ile 20 Kasım tarihleri arasında, kağıt üzerinde devam eden ateşkese ve II. Minsk Anlaşması’nın ilgili maddelerine rağmen, Donbass’taki Ukrayna birlikleri ateşkes sürecinde toplam 270’ten fazla ateşkesi ihlal ederek DNR topraklarına ağır silahlarla toplam 1450 top-tank mermisi ile mayın fırlattı. 

BİR HAFTADA CUMHURİYET TOPRAKLARINA 33 TON MÜHİMMAT  

Ukrayna’nın geçtiğimiz hafta boyunca DNR topraklarına dönük ateşkes ihlallerinin, ondan önceki haftalık periyoda kıyasla tam 30 kat arttığı vurgulandı. Brifingte Yakubov, gene bu bir hafta sürecinde Ukrayna cephesinden ağır silahlarla yapılan atışlar neticesinde DNR topraklarında toplam 35 ton mühimmatın düştüğünün belirlendiğini aktardı. 25 Ağustos’ta Rus dünyasında ilk-orta ve yüksekokulların açılmasına günler kala, taraflar arasında “okul ateşkesi” ilan edilmiş olmasına karşın; o zamandan bu yana Ukrayna toplam 2965 kez söz konusu mütarekeyi fiilen bozmuş, bu süre zarfında beş sivil hayatını kaybederken, on yedi kişi de yaralanmış, ayrıca 115 evde de maddi hasar meydana gelmişti. DNR temsilcisi, son haftalarda Ukrayna Ordusu’nun özellikle, Azak Denizi üzerinde yer alan Novoazovsk kenti yönüne saldırılarını arttırdığını kaydetti.   

UKRAYNA ATEŞİ SONUCU SAYISIZ YERLEŞİM BİRİMİ ELEKTRİKSİZ         

Donetsk’in güneyinde yer alan ve Ukrayna tarafında kalan Mariupol kentine çok ve Novoazovsk bölgesine son haftalarda yapılan provokatif tank, top ve roket atışları sonucunda alt yapıda da ciddi hasarların meydana geldiği belirtiliyor. Bilhassa Kominternovo, Zaiçenko, Novaya Tavriya, Leninskoye ve de Dzerjinskoye adlı ufak yerleşim birimleri ve kasabaların sakinleri, enerji iletim hatlarının zarar görmesi neticesinde günler boyu elektriksiz kaldı. Haliloviç’in bildirdiğine göre; Ukrayna elektrik, su ve gaz başta olmak üzere her türden alt yapı tesisini hedef alırken, hızlıca zarar gören noktalara yetişip tadilata başlayan işçi ve teknisyenleri de hedef alarak atışlarını devam ettiriyor. Yine Donetsk oldukça yakın konumda yer alan Maryinka ve Aleksandrovka köylerinin de düzenli olarak Ukrayna ateşi altında kaldığına ve buraların sakinlerinin de hava karardıktan sonra geceyi bodrum katlarındaki sığınaklarda geçirmek zoruna kaldıklarına dikkat çekiliyor. Öte yandan önceki günlerde zırhlı muharebe aracından atıldığı belirlenen mermilerle Donetsk’in Petrovskiy ilçesinde, bir otobüs-minibüs durağı hedef alınarak söz konusu mahale ciddi zarar verilmişti.        
 

ÖNCEKİ HABER

Samsun’da ormanlık alana ‘dökülen’ beton kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa