22 Kasım 2017 22:25

KESK’li kadınlardan OHAL ve KHK’lere oturma eylemi

KESK İzmir Şubeler Platformunun OHAL ve KHK’lere karşı her hafta yaptığı oturma eylemini, 38. haftasında KESK’li kadınlar devraldı.

Paylaş

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformunun, OHAL kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) binlerce kamu çalışanın ihraç edilmesini ve açığa alınmasını protesto ettiği oturma eyleminin 38. haftasında eylemi KESK İzmir Kadın Meclisi devraldı.

KESK Kadın Meclisinin çağrısı ile Karşıyaka iskele karşında bir araya gelen İzmir Kadın Platformu üyeleri, “Haklarımızdan ve hayatımızdan vazgeçmiyoruz. Düşlerimizin peşindeyiz” pankartı açarak “Yaşasın kadın dayanışması” , “Güvenceli iş güvenceli gelecek istiyoruz” ve “İşimize geri döneceğiz” sloganları attı. 

’21 BİN 409 KADIN KAMUDAN İHRAÇ EDİLDİ’

Basın metnini okuyan Tüm Bel Sen İzmir 1 Nolu Şube Kadın Sekreteri Buse Engin, 2017 yılının ilk on ayında en az 242 kadın ve kız çocuğunun erkekler tarafından katledildiğini hatırlatarak, “77 kadın tecavüze uğradı. 207 kadın taciz edildi, 286 kız çocuğu cinsel istismara maruz kaldı. Basına yansıyan vakalar sonucu oluşturulmuş bu sayıların gerçekte çok daha fazla olduğunu biliyoruz.” dedi. 

Bugüne kadar çıkarılan 28 KHK ile 21 bin 409 kadının kamudan ihraç edildiğini söyleyen Engin, “1409 kadın akademisyen işinden edildi. On binlerce kadın emekçi adli idari soruşturmalara ve cezalara maruz kaldı. 91 belediyeye kayyım atandı. Kayyımların ilk icraatı kadın birimlerini kapatmak oldu. Belediye eş başkanları, kadın milletvekilleri, kadın insan hakları aktivistleri, kadın gazeteciler ve sendikacılar tutuklandı. KHK ile 11 kadın derneği ve 1 çocuk derneği kapatıldı” ifadelerini kullandı. 

Özel istihdam büroları aracılığıyla kadınların kölelik şartlarında örgütsüz ve güvencesiz çalışmaya bırakıldığını belirten Engin, “O halde geleceğimize ve iş güvencemize sahip çıkıyoruz. Biz kadınlar, 15 yıllık iktidar karnesi kadın düşmanı örneklerle dolup taşan AKP'nin OHAL ve KHK'ler eliyle oluşturmaya çalıştığı cinsiyetçi faşist rejime izin vermeyeceğiz” diyerek tüm kadınları 25 Kasım’da alanlara çağırdı. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İzmir Kadın Platformu'ndan mahpus kadınlarla dayanışma kartı

SONRAKİ HABER

Libya Konferansı sonuç bildirisi sızdı: Hedef kalıcı ateşkes ve silah ambargosu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...