Müftü nikahını protesto eden kadınlara OHAL soruşturması

Eskişehir’de müftü nikahına karşı eylem yapan 44 kadına OHAL soruşturması açıldı. Kadınlar, istenen 912 buçuk lira para cezasısını ödemeyecek.

22 Kasım 2017 17:12
Paylaş

Eylem Lodos
Eskişehir

Eskişehir’de 22 Ekim 2017 tarihinde Kanatlı Alışveriş Merkezi önünde trafiğe kapalı alanda Müftülere resmi nikah yetkisi verilmesini protesto eden kadınlara 912 buçuk lira para cezası verildi. 44 kadına verilen cezanın gerekçesi ise ‘Valiliğin OHAL Tedbirlerine uymamak.’ Kadınlar. cezayı ödemeyeceklerini açıkladı.

Kadınlara soruşturma açılması ve para cezası verilmesi 2935 Sayılı OHAL Kanunu’na dayandırılıyor. Eyleme katılan ve para cezası kesilen kadınlardan biri olan Eskişehir Barosu avukatlarından Heval Yıldız Karasu, Cumhuriyet Başsavcılığının gerekçe gösterdiği Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından Eskişehir Valiliğine gönderilen kararda eylem yasağının ‘FETÖ-PYD Terör Örgütü Mensupları’ için çıkarıldığını belirtiyor.

KADINLAR PARA CEZASINI ÖDEMEYECEK

Kadınların kesilen cezayı ödemeyeceklerini söyleyen Karasu, “Eylem OHAL kapsamında değil. Serbest kürsü eyleminden ibaret. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarında ayrıntılanan barışçıl eylem tanımına uygundur. Şiddet yoktur. Hukuk devleti ve demokratik devlet kapsamında bu eylem cezalandırılamaz” dedi.

Kadınlar olarak bu yasayı kabul etmediklerini insanlarla paylaşmak ve tepkilerini dile getirmek için bu eylemi yaptıklarını aktaran Karasu şunları söyledi: “Polis amiri gelerek OHAL nedeniyle bizim bu eylemi yapamayacağımızı bildirdi. Biz de eylemimizin OHAL ile ilgisi olmadığını söyleyerek, tepkimizi dile getirmeye devam ettik. Ne yazık ki devamında bize soruşturmalar açıldı ve para cezaları teklifleri gönderildi. Para cezası teklifi OHAL Yasası’ndan kaynaklanan bir usul. Öncelikle bize para cezasını ödeyebileceğimizi, ödemediğimiz takdirde de bize dava açılacağı ihtarı var. Bizler hiçbir şekilde bu ödeme tekliflerini kabul etmeyeceğiz. Çünkü yaptığımızın OHAL Yasası çerçevesinde değerlendirilen bir eylemsellik olduğunu düşünmüyoruz. Zira OHAL ilanı FETÖ-PYD teşkilatı üzerinden yapılan bir ilan. Oysa bizim yaptığımız eylem kadınların müftülere nikah yetkisi veren yasayı protesto etmek için.”

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hortumda seraları zarar gören Demreli üretici yara sarıyor

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...