22 Kasım 2017 11:12

Pülümür’de Hanım Köprüsü için suç duyurusu

Dersim Pülümür'deki tarihi Hanım Köprüsü'nün aslına uygun restore edilmediğini söyleyen Dersim Barosu suç duyurusunda bulundu.

Paylaş

Dersim’in Pülümür ilçesinde bulunan tarihi Hanım Köprüsü aslına uygun restore edilmediği için Dersim Barosu, sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunarak, kamu davasının açılmasını talep etti. 

Pülümür ilçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta ve Selçuklular döneminde yapıldığı düşünülen tarihi Hanım Köprüsü (Pirde Xanime), Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından 2011 yılında tescilli tarihi varlık olarak ilan edilmişti. 2015 yılında yapılan ihalenin ardından restore edildi. Köprünün özgünlüğü korunmayarak restore edildiğini belirten Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım, Pülümür Cumhuriyet Başsavcılığına sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Tarihi varlık olarak tescillenen köprünün aslına uygun yapılmadığını belirten Avukat Yıldırım, tescilli yapıların aslına uygun muhafaza edilmesinin yasal bir zorunluluk olduğunu vurgu yaparak, Bunun 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile ilgili mevzuat hükümlerinde açıkça belirtildiğini ifade etti.Köprünün özgün halinin bozularak restore çalışmaları yapanların cezalandırılmasını isteyen Yıldırım, sorumlular hakkında kamu davasının açılmasını talep etti. Davanın takipçisi olacaklarını da dile getiren Yıldırım, sorumluların cezalandırılmasını ve köprünün yeniden özgün haliyle restore edilmesi gerektiğini belirtti. (DersimEVRENSEL)

(Fotoğraf: Köprünün eski ve yeni hali)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'li Gürer: Taşeron işçileri hayal kırıklığına uğratmayın

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...