22 Kasım 2017 08:07

FT: Merkez Bankası'nın yatırımcıların güvenini kazanması zor

İngiliz Financial Times gazetesi, Merkez Bankası'nın gerileyen TL karşısında yatırımcıların güvenini kazanmasının kolay olmayacağını yazdı.

Paylaş

İngiliz Financial Times'ın Şirketler ve Piyasalar ekindeki Roger Blitz imzalı haberin başlığı, "Türk Lirası rekor düzeye gerilerken, Merkez Bankası harekete geçiyor". Haberde, Merkez Bankası'nın rekor düzeye gerileyen Türk Lirası'nı desteklemeye yönelik adımlar attığını ancak yatırımcıların güvenini kazanmasının kolay olmayacağı belirtiliyor. Gazete buna gerekçe olarak bankaya yönelik ısrarlı siyasi müdaheleleri, ABD ile ilişkilerin kötüleşmesini ve enflasyonun artmasını gösterdi.

Haberde Salı günü Dolar/TL kurunun 4,00'e yaklaştığı, liranın son 2 ayda yüzde 11,4 değer kaybettiği ve bu dönemde gelişmekte olan ülkeler arasında en fazla değer kaybeden para birimi olduğu belirtiliyor.

BBC Türkçe'den aktarılan haberde, Türkiye'nin 10 yıl vadeli hazine tahvili faizinin de Salı günü yüzde 12,74'e yükselmesi ve geçen haftaya oranla yüzde 12 artması.

'TL'NİN DEĞER KAYBI SÜRECEK'

Ancak Financial Times'a konuşan uzmanlar, Türk Lirası'nın değer kaybının süreceği görüşünde.Varlık yönetim şirketi GAM'ın gelişmekte olan ülkelere yönelik yatırım direktörü Paul McNamara mevcut şartlarda Merkez Bankası'nın faizleri agresif şekilde artırması gerektiğini, aksi takdirde Türk Lirası'nda büyük düşüş görülmesinin senaryolardan biri olduğunu söylüyor.

'GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER ARASINDA BİLANÇOSU EN ZAYIF ÜLKE TÜRKİYE'

Paul McNamara, gelişmekte olan ülkeler arasında bilançosu en zayıf ülkenin Türkiye olduğunu, petrol fiyatlarında artışın ülkeye yardımcı olmadığını söylüyor. Küresel yatırım danışmanlığı şirketi T Rowe Price'dan portfolyo yöneticisi Ulle Adamson da Türk ekonomisinin 2017'de büyüdüğünü ancak bu büyümenin arkasında borç verme oranının artmasının ve tüketici talebinin olduğuna dikkat çekiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hagi, Suudi Arabistan Milli Takımını çalıştırmayı reddetti

SONRAKİ HABER

Samilerin hak mücadelesi Yüksek Mahkemede

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...