22 Kasım 2017 05:10
Son Düzenlenme Tarihi: 22 Kasım 2017 13:00

'Referandumu iptal kararıyla Kürtlerin iradesi yok sayıldı'

Irak Federal Mahkemesi'nin IKBY'de yapılan bağımsızlık referandumunu iptal etmesine bölgede faaliyet yürüten parti temsilcileri tepki gösterdi.

'Referandumu iptal kararıyla Kürtlerin iradesi yok sayıldı'

Paylaş

Serpil BERK
Diyarbakır 

Irak Federal Mahkemesi, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetiminin 25 Eylül’de yaptığı bağımsızlık referandumunu yasal olmadığı gerekçesiyle iptal etti. Yapılan referandumda halk yüzde 92 oranla evet oyu kullanmıştı. Federal Mahkemenin aldığı iptal kararına bölgede faaliyet yürüten siyasi parti temsilcileri  tepki gösterdi.

Alınan kararın meşru olmadığını, referandumda evet oyu veren halkın irade beyanının yok sayıldığını dile getiren siyasi parti temsilcileri, Kürt halkının kaderini tayin etme hakkına karşı ırkçı ve saldırgan tutumun ‘hukuk’ kisvesiyle ifade edilmesi anlamına geldiğini kaydettiler.

‘FEDERAL MAHKEMENİN KARARI  MEŞRU DEĞİL’

Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Irak Federal Mahkemesinin meşru olmadığını dile getirerek “Barzani bunu net bir şekilde açıkladı. Irak Federal Anayasası’nın 3/1’ini  oluşturan 55 madde oluşum gününden bu yana hiç uygulanmadı. 140. madde hiç uygulanmadı. Kürtlere dair hiçbir madde uygulanmamış. Aslında Anayasa’ya göre yeni bir federal mahkeme yapılması gerekirken bu da yapılmamış. Şimdi bütün bunlar ortadayken bu federal mahkeme bugüne kadar neredeydi? Federal mahkeme işlemeyen, çiğnenen bir anayasaya dayanarak bir karar almıştır. Bu karar tek taraflıdır meşru değildir” dedi. 

‘BAĞIMSIZLIK KÜRTLERİN DE HAKKI’

Alınan kararın hukuka aykırı olduğunu söyleyen  Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkan Yardımcısı Nusrettin Maçin “ Alınan karar 2005’te yapılan Federal Anayasa’ya aykırıdır. Kürdistan halkları 25 Eylül’de sandıklara giderek irade beyanında bulundular. Bu irade beyanı biz Kürdistan’ın bağımsızlığını ve Irak Merkezi hükümetinden ayrılmak istiyoruz anlamına geliyor. Bu oranın yüzde 92 olması da hem bölge hem de dünya halkları nezdinde meşru olan taleplerini kamuoyuna beyan ettiler. Ulusların kendi kaderini tayin etme hakkı dünyadaki tüm ezilen halkların olduğu gibi Kürt halkının da hakkıdır. Kürdistan halkı bu yasayı tanımayacağını 25 Eylül’de göstermiştir”dedi.

‘MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ’

Irak Federal Mahkemesinin aldığı kararı eleştiren Emek Partisi (EMEP) MYK Üyesi Mehmet Türkmen, “Irak Federal Mahkemesinin bağımsızlık referandumunu iptal etme kararı, başta Irak, Türkiye ve İran olmak üzere, bölgedeki gerici rejimlerin Kürt halkının kaderini tayin etme hakkına karşı aldıkları ırkçı ve saldırgan tutumun bir kere de ‘hukuk’ kisvesiyle ifade edilmesinden başka bir şey değildir. Bu karar, Irak Ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Kerkük’ten başlayarak Güney Kürdistan’daki Kürt halkına yönelik içeriden, İran ve Türkiye’nin ise dışardan giriştiği saldırı ve kuşatmaya Federal Mahkemenin de dahil olması demek. Dünyadaki bütün halklar gibi, Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkı konusunda da, Kürt halkının kendisi dışındaki başka hiç bir güç karar verme hakkına sahip değildir. Halkların kardeşliğinin, eşitliğinin, gönüllü birliğinin ve her milliyetten işçi sınıfı ve emekçilerin birliğinin olmazsa olmaz koşulu olan halkların kendi kaderini tayin hakkının yok sayılmasına ve özel olarak da Kürt halkına yönelik bu düşmanlığa karşı mücadeleyi büyütmek partimizin öncelikli görevlerinden olacaktır “dedi.

ÖNCEKİ HABER

Suruç Devlet Hastanesinde işten atılanlar hakkını arıyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa