22 Kasım 2017 05:01

Türk Metal şubeyi kapattı temsilcileri görevden aldı

Türk Metal'de örgütlü bir metal işçisi üyesi olduğu Türk Metal Çayırova Şube'si ile ilgili sorularını Evrensel'e yazdı.

Paylaş

Tuzla’dan bir metal işçisi

Merhaba Evrensel okurları. Ben Tuzla’da bir metal fabrikasında çalışıyorum. Çalıştığım yerde Türk Metal örgütlü. Bugünlerde sendikada işler karışık.

Türk Metal Gebze Çayırova Şubesinde neler oluyor? Türk Metal Çayırova Şube geçen hafta kapatıldı. Çayırova Şubeye bağlı fabrikalardaki temsilciler ve şubedeki bütün temsilciler görevden alındı. İşyerlerindeki temsilciler de hep görevden alındı hem işten atıldı. Bizim fabrikamız ise Anadolu yakasına bağlandı. Hiçbir açıklama yapılmadı. Fabrikamıza Anadolu yakası şubesinden gelen sendika yetkilileri hiçbir açıklama yapmadı. “Bir karar alınmış ise saygı duymak lazım” diyerek kestirip attılar.

Peki soruyoruz; seçtiğimiz temsilciler neden bize sorulmadan görevden alındı? Şubemiz neden kapatıldı? Tam da toplusözleşme sürecinde niye böyle sessiz sedasız değişiklikler oldu? Yeni temsilcilerin atama ile belirleneceği söyleniyor. Neren seçim olmayacağı sorumuza ‘akrabalık ilişkileri devreye girer, gönül kırgınlığı’ olur cevabı veriyorlar. Şubenin kapatılması için de ‘anlatamayız’ diye cevap veriyorlar. Fabrikadaki işçiler ise önceki temsilcilerde de olduğu gibi böyle bir durumda bile sadece kendi kendine mırıldanmakla kalıyor. Artık mırıldanma zamanı çoktan geçti. Birliğimizi büyütüp, kapılı kapılar ardında olan, bizlerden gizli yapılan, konuşulan ne varsa açığa çıkarıp, emeğimize, geleceğimize sahip çıkma zamanıdır. Temsilcimizi kendimiz seçmek istiyoruz. Fabrikamızda hem sözleşmeye dahil olmak hem bu eksik taleplerimizi sözleşmede belirtmek hem de kendi temsilcimizi seçmek için tartışmalara ve çalışmalara başladık. Şimdi daha çok birlik olmamızın zamanıdır.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Anıların mezata çıktığı Antika Festivali

SONRAKİ HABER

Kemal Kurkut’un sanığı: TEM Şubeden 2 polisin ismini verdim, işlem yapılmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa