Lübnan Başbakanı Hariri'nin istifası askıya alındı

Lübnan Başbakanı Hariri'nin istifası askıya alındı

Fransa’da bulunan Lübnan Başbakanı Saad Hariri gece geç saatlerde ülkesine geri döndü. Hariri'nin istifası askıya alındı.

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da sürpriz bir şekilde istifasını açıklamasından 17 gün sonra ülkesine döndü. Cumhurbaşkanı Mişel Avn'la görüşen Hariri, istifasını askıya aldı.

Suudi Arabistan’da bir televizyon kanalından hayatının tehlikede olduğunu söyleyerek istifa eden, ardından Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşen Saad Hariri ülkesine geri döndü. Hariri gece geç saatlerde Beyrut'un uluslararası havalanına iniş yaptı. Beyrut Uluslararası Havalimanı'nda güvenlik güçlerince karşılanan Hariri daha sonra babası Refik Hariri'nin mezarını ziyaret etti.

Eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri, 14 Şubat 2005'te Beyrut'ta düzenlenen suikast sonucu öldürülmüştü.

Saad Hariri Fransa'da yaptığı açıklamada Bağımsızlık Günü kutlamaları için Beyrut’ta olacağını söylemişti. Hariri istifasını kabul etmeyen Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aoun’la durumunu konuşacağını söylemişti.

Mişel Avn ise Hariri'nin istifasını kendisine yüz yüze görüşmede resmen iletmeden kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Avn ile görüşen Hariri açıklamasında "Bugün istifamı sundum. O da bunu önermeden önce beklemem ve istifanın siyasi arka planı ve nedenleri konusunda 'daha fazla diyalog' için istifamı tutmam uyarısında bulundu" dedi.

Bu talebe olumlu yanıt verdiğini aktaran Hariri görüşmelerin 'ulusal diyaloğa ciddi bir başlangıç oluşturmasını umduğunu da' ifade etti.

4 KASIM'DAN BERİ YURT DIŞINDAYDI

Hariri, 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ta bir televizyon kanalının canlı yayınında "İran ve Hizbullah'ı, Arap ülkelerinin içişlerine karışmak ve bölgeyi istikrarsızlaştırmakla suçlayarak görevinden istifa ettiğini" açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)


 

Son Düzenlenme Tarihi: 22 Kasım 2017 13:06
www.evrensel.net