21 Kasım 2017 20:56

Özhaseki: Balçık alanlar üzerine şehir kurmaya devam etmişiz

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, 'Gerçekler ortadayken zeminine dikkat etmeden balçık alanlar üzerine şehirler kurmaya devam etmişiz' dedi.

Özhaseki: Balçık alanlar üzerine şehir kurmaya devam etmişiz

Paylaş

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Son 100 yılda 6 ve üzerinde tam 56 deprem oldu. Son 100 yılda 83 bin kişiyi kaybettik. Mal kaybımız 100 milyar doların üzerinde. Bu gerçekler ortadayken hala zeminine dikkat etmeden, balçık alanlar üzerine şehirler kurmaya devam etmişiz" dedi.

Bakan Özhaseki, Antalya Belek'te düzenlenen Antalya Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, son dönemde iktidar cephesinde oldukça popüler olan "şehirlere ihanet ettik" itiraflarına bir yenisini daha ekleyerek AKP'nin çevre ve şehircilik alanındaki başarısızlığının altını çizdi.

Türkiye'de deprem gerçeğinden çok uzak şekilde yapılar yapıldığını söyleyen Bakan Özhaseki, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğuna ve her gün onlarca sarsıntının yaşandığına dikkati çekti. Özhaseki, 15 yıl süren AKP iktidarı döneminde başarısız çevre ve şehircilik alanındaki kötü yönöetimi şu sözlerle özetledi:

"Son 100 yılda 6 ve üzerinde tam 56 deprem oldu. Son 100 yılda 83 bin kişiyi kaybettik. Mal kaybımız 100 milyar doların üzerinde. Bu gerçekler ortadayken hala zeminine dikkat etmeden, balçık alanlar üzerine şehirler kurmaya devam etmişiz. Bunları yeniden gözden geçireceğimiz bir dönem başlıyor."

Bilim insanlarının İstanbul'u en riskli 10 metropolden birisi olarak gördüğünün altını çizen Özhaseki, buna göre tedbir alınması gerektiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

'Bina değil yeşil alan yapılsın' dediler ifadeye çağrıldılar

SONRAKİ HABER

ABD'de kar fırtınası nedeniyle yaklaşık 5 bin uçak seferi iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa