21 Kasım 2017 20:31

'Bina değil yeşil alan yapılsın' dediler ifadeye çağrıldılar

Van'da Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi 71 kişi, TOKİ’ye devredilmek istenen yerlere dair yeşil alan yapılması kararı aldıkları için ifadeye çağrıldı.

'Bina değil yeşil alan yapılsın' dediler ifadeye çağrıldılar

Paylaş

Van’da DBP’li Büyükşehir Belediyesi döneminde TOKİ’ye devredilmek istenen eski emniyet, eski araştırma hastanesi, askeri alanlar ve Sanat Parkı’na yapılması planlanan beton binalar yerine yeşil alan yapılması kararı alan Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi 71 kişi hakkında “Kamu malına zarar vermek" ve "Görevi kötüye kullanmak” suçlamalarıyla soruşturma açıldı. Van Cumhuriyet Savcılığı’na ifade veren Belediye Meclisi üyelerine “Neden kamu malına zarar verdiniz?” sorusunu yöneltti.

Gazete Duvar'da yer alan habere göre DBP’li Büyükşehir Belediyesi döneminde Belediye Meclisi’nde yeşil alanları korumak için alınan ve soruşturmalık olan kararlar şöyle:

-Van’da karakol yapılması planlanan eski Gümrük Müdürlüğü alanı, İpekyolu Belediyesi ve Van Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleri ile park olarak halkın hizmetine sunuldu.

-Van Büyükşehir Belediyesi tarafından geçici olarak yapılan ve TOKİ tarafından satılığa çıkarılan araziye Büyükşehir Belediyesi tarafından halkın hizmetine sunulan büyük bir park yapıldı. Ancak belediyeye kayyım atanmasının ardından söz konusu yeşil alan TOKİ tarafından yeniden satışa çıkarıldı. Halktan gelen tepkiler üzerine TOKİ satışı erteledi.

-TOKİ konutları yapılması planlanan eski araştırma hastanesi arazisinin ise DBP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından yeşil alan ve park yapılması yönünde karar alındı.

'YETKİMİZ OLSA AYNI SUÇU YİNE İŞLERİZ'

DBP’li Van Büyükşehir Belediye Meclisi Başkanı Cahit Bozbay, gazeteci Oktay Candemir’e konuyla ilgili şu açıklamada bulundu. Van Büyükşehir Belediyesi’ne sürekli gönderilen müfettişlerin herhangi bir usulsüzlük bulamadıkları için haklarında farklı nedenlerle soruşturmalar açtıklarını aktaran Bozbay "Van Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile depremde yıkılan kamu binalarına ait arazilerin yeşil alan ve park yapılması kararı alındı ve şimdi aldığımız o kararlar nedeniyle tek tek ifade veriyoruz." dedi.

Bozbay açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Kamuoyunun yakından bildiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürekli özeleştiride bulunuyor. Kentleri betonlaştırdıkları, yeşil alanı yok ettikleri için özeleştiri veriyor ama biz yeşil alanları koruduğumuz için hakkımızda dava açılıyor. Kentimiz yeşil alandan yoksun bırakıldı, Belediye Meclisi olarak deprem sonrasında kente yeşil alan kazandırmak istedik ama eşi benzeri görülmemiş bir soruşturmaya maruz kaldık.

Dünya standartlarında kişi başına düşen yeşil alan 10 metrekare iken bizde mezarlıklara bile iki metrekare yeşil alan düşmüyor. Bu mevcut kent yapılaşmasında kamuyu zarara uğratmak istediğimizi söylüyorlar. Bir daha aynı yetkiye sahip olsak yine bu suçu işleyeceğiz.”

ÖNCEKİ HABER

Zimbabve'de Devlet Başkanı Mugabe istifa etti

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa