21 Kasım 2017 19:08

Tepkilere rağmen taşınan okulun önünde kavga: 1 öğrenci öldü

Velilerin tepkisine rağmen 8 kilometre uzaklıktaki sanayi sitesine taşınan okulun önünde kavga çıktı. 1 öğrenci yaşamını yitirdi, 2 öğrenci yaralandı.

Paylaş

Mersin'in Tarsus ilçesindeki, Kasım Ekenler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, yeni eğitim öğretim yılı başında 8 kilometre uzaklıktaki Kemal Paşa sanayi sitesinde yapımı devam eden okula taşınmış, öğrenci velileri ise okulun yanındaki belediye çöp işleme tesisi, okulun uzaklığı ve binanın inşaat halinde olması nedeniyle duruma tepki göstermişti. Eski yerinden 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve inşaat halinde olan yeni binaya taşınan lise önünde, dışardan gelen grup ile öğrenciler arasında çıkan kavga çıktı. Kavgada 12. sınıf öğrencisi Serhat Yıldız bıçaklanarak öldürüldü, 2 öğrenci de yaralandı.

Öğle saatlerinde yaşanan olayda sivil giyimli 6-7 kişilik bir grup genç okul öğrencileriyle tartıştı. Büyüyen tartışma kısa sürede taşlı, bıçaklı kavgaya dönüştü. Kavga sırasında 12'nci sınıf öğrencisi Serhat Yıldız bıçakla, T.K. ve R.M. isimli öğrenciler ise hem bıçakla, hem de yüzlerine isabet eden taşlarla yaralandı.

İhbar üzerine okul önüne çok sayıda polis ekibiyle, ambulanslar sevk edildi. Tarsus Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yarılalrdan Yıldız, doktorların tüm çabasına karşın kurtarılamadı. Olayı haber alıp, hastaneye gelen Yıldız'ın yakınları acı haberi alınca sinir krizleri geçirdi.

Kavgaya karıştığı tespit edilen 2 kişi gözaltına alınırken olay yerinde yapılan incelemede bir adet bıçak bulundu.

İHMAL ÜZERİNE İHMAL

Yeni eğitim öğretim yılı öncesi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, okulların çevresinde alınacak güvenlik önlemlerine ilişkin 81 ilin valisi, il emniyet müdürleri, il jandarma komutanları, bölge jandarma komutanları ve sahil güvenlik komutanlıkları ile değerlendirmelerde bulunmuş ve '2017-2018 Eğitim-Öğretim Döneminde Okulların Çevresinde Alınacak Güvenlik Tedbirleri' konulu genelge yayınlamıştı. Genelge kapsamında okul çevrelerine güvenlik görevlisi konulması zorunlu kılınmıştı.

Ancak Kasım Ekenler Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi'nde "ödenek yetersizliği" gerekçesiyle güvenlik bulunmadığı ortaya çıktı. Üstelik okulun güvenlik kameralarının tamamının da bina halen inşaat halinde olduğu gerekçesiyle yerleştirilmediği, kavganın yaşandığı okul girilşine bakan güvenlik kamerası bulunmadığı da ihmaller arasında. 

Genelge kapsamında alınan önlemlerin yetersizliği ve uygulamadaki eksiklik ölümle sonuçlanan bu kavga ile bir kez daha ortaya çıktı. (Mersin/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim Katliamı davasına çağrı: Bu dava Türkiye’nin davası

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...