21 Kasım 2017 15:58

4 askerin öldüğü kazada kaptana 22.5 yıl istendi

İstanbul Sarayburnu’da 4 askerin yaşamını yitirmesine neden olan kazada askerlerin botu asli, yük gemisi tali kusurlu bulundu. 

Paylaş

İstanbul Sarayburnu açıklarında sahil güvenlik botuna çarparak 4 askerin yaşamını yitirmesine olmasına neden olan Cook Adaları bandıralı kuru yük gemisinin Suriyeli kaptanı Abdullah Hamadi'nin de aralarında bulunduğu 3 kişinin yargılanmasına devam edildi. Savcı sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, Abdullah Hamadi'nin "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, tutuksuz yargılanan gemi zabiti ve güvertecisinin ise beraatine karar verilmesini istedi. Ayrıca, bilirkişi 4 askerin yaşamını yitirdiği sahil güvenlik botunun asli kusurlu, bota çarparak askerlerin ölmesine neden olan geminin kaptanı Abdullah Hamadi'nin tali kusurlu olduğunu söyledi. 

Sarayburnu açıklarında 17 Ağustos 2016 tarihinde meydana gelen ve 4 askerin yaşamını yitirmesine neden olan alaya ilişkin açılan davanın 4. duruşması bugün yapıldı. İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen davaya, tutuklu sanık olan gemi kaptanı Abdullah Hamadi ile avukatları hazır bulundu. 

BİLİRKİŞİ BOTU ASLİ KUSURLU BULDU

Mahkeme Başkanı Dursun Kaya, bilirkişi raporunun geldiğini söyledi. 30 Eylül 2017 tarihli rapora göre, 4 askerin yaşamını yitirdiği TCSG isimli sahil güvenlik botunun asli kusurlu, bota çarparak askerlerin ölmesine neden olan geminin kaptanı Abdullah Hamadi'nin tali kusurlu, tutuksuz sanıklar gemi zabiti Allam Fattouh ile güverteci Mohamad Fttahe'nin ise olaya ilişkin kusurlarının bulunmadığı belirtildi.

KATILANLAR RAPORA İTİRAZ ETTİ

Katılanların avukatları, raporu düzenleyen kişilerin rapora konu olayın uzmanı olmadıklarını öne sürerek raporu kabul etmediklerini beyan ettiler. Katılanların avukatları yeni bilirkişi raporu alınmasını isteyerek, deniz akıntısının küçük gemiler üzerindeki etkisinin araştırılmasını istediler.

YENİ RAPOR ALINMAYACAK

Duruşma savcısı Mustafa Cevad Telli, aralarında bir gemi kaptanının da bulunduğu yeni bilirkişi heyetinden yeni bir rapor alınmasını istedi. Mahkeme, son bilirkişi raporunun, daha önce İstanbul Teknik Üniversitesi'nden alınan bilirkişi raporunun birbirlerini teyit ettiğini gerekçe göstererek, katılanlar ve savcının yeni rapor talebini oy birliği ile reddetti.

SAVCI BİR SANIK İÇİN 22.5 YILA KADAR HAPİSLE CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını sunan duruşma savcısı Telli, tutuklu sanık gemi kaptanı  Abdullah Hamadi'nin, olayda kusuru olduğunun tespit edildiğini belirterek, "Bilinçli taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 2 yıl 8 aydan 22.5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını, tutuksuz sanıklar Allam Fattouh ve Mohamad Fttahe'nin ise beraatlerine karar verilmesini istedi.

750 BİN DOLAR TAZMİNAT ÖDENMİŞ

Savcının mütalaasına katılmadıklarını beyan eden sanıkların avukatı Ceyhun Cebioğlu, müvekkillerinin beraatine karar verilmesini istediler. Avukat Cebioğlu, olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına 750 bin dolar tazminat ödendiğini, kararda bunun da dikkate alınmasını istedi. Söz alan tutuklu sanık Hamadi, tahliyesini talep etti. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 17 Ağustos 2016 tarihinde Sarayburnu açıklarında Rusya Federasyonu'na ait mayın tarama gemisine refakat eden sahil güvenlik botuna, oradan geçen kuru yük gemisinin çarptığı belirtiliyor. Olayda Kıdemli Üsteğmen Ali Rıza Yücel (30), Astsubay Yavuz Gökhan Şahin (31), Uzman Çavuş Bülent Demirkaya (30) ve er Sinan Göktaş'ın öldüğü belirtilen iddianamede, geminin kaptanı Abdullah Hamadi, zabit görevlisi Allam Fattouh ve güverteci Mohamad Fttahe için 22.5 yıla kadar hapis cezası istendi. (İstanbul/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

KESK Adana Kadın Meclisi: Kadın düşmanı yasaları geri çekin

SONRAKİ HABER

Kocaeli İSİG: 2019'da 71'i Kocaeli'de, en az 1736 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...