21 Kasım 2017 09:30

Van YYÜ öğrencilerinin ulaşım çilesi bitmek bilmiyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYÜ) öğrencilerin ulaşım sorunları çözülmediği gibi katlanarak artıyor.

Van YYÜ öğrencilerinin ulaşım çilesi bitmek bilmiyor

Paylaş

Van YYÜ'de öğrencilerin ulaşım çilesi her geçen gün artarak devam ediyor. Van Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin ulaşımını rahatlatmak amacıyla uygulamaya konan Belvan kart sistemi YYÜ'lü öğrenciler için ise tam bir çileye döndü. Daha önce verdikleri mücadele ile Zeve Kampüsü içerisinde ücretli olan ulaşımı belediye otobüslerinde ücretsiz yapan öğrencilerin yeni gelen kart sistemiyle bu hakları ellerinden alındı. Yeni uygulamayla artık zeve kampüsü içerisinde ulaşım ücretli olacak. Üniversite öğrencileri kampüs içi ulaşımın yeniden ücretli olmasına tepki gösterirken uygulamanın biran önce geri çekilmesini istedi.

CEZA ALMAMAK İÇİN ÖĞRENCİLERİ YARI YOLDA İNDİRİYORLAR

30 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü Zeve kampüsunde otobüs seferleri yetersiz olduğu için öğrenciler hergün otobüse binmek için uzun kuyruklar oluştururken kalabalık otobüslerde yolculuk etmek zorunda kalıyorlar. Belediye otobüsleri fazla aldıkları yolculardan öğrencileri sorumlu tutarak şehir merkezine kilometrelerce uzaklıkta olan bölge trafik müdürlüğüne yakın bir yerde öğrencileri ceza almamak için otobüsten indirildikleri idda edildi. Bu uygulama nedeniyle öğrenciler ulaşım için iki kez para ödemek zorunda kalırken diğer taraftan dakikalarca otobüs beklemek zorunda kalıyorlar.

KAMPÜS VE HASTANE OTOBÜS HATLARI AYRILSIN 

YYÜ öğrencileri ise yaşadıkları ulaşım sorunlarına tepki gösterek çözüm olarak otobüslerde çalışmayan güvenlik kameralarının onarılmasını, kampüs icerisinde yer alan araştırma hastanesi ile üniveriste hattının ayrılması önerisinde bulundular. Öğrenciler kampus içi ulaşımın kendileri içi büyük maddi bir külfet getireceğini vurgulayarak biran önce uygulamanın geri çekilmesini isteyerek kampüs içi ulaşımın yeniden ücretsiz olmasını istedi. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dolar rekor kırdı yeni müdahale geldi (21 Kasım 2017)

SONRAKİ HABER

Isparta-Antalya Karayolu ortasında yarık oluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa