20 Kasım 2017 18:58

‘Tarlabaşı-Ayıp Şehir’ sergisi Viyana’da

Gazeteci Ali Öz’ün, Tarlabaşı’da çektiği 30 bin kare fotoğrafı kapsayan ‘Tarlabaşı-Ayıp Şehir’ sergisi 6 Ocak’a kadar Viyana’daki Mekan68’de olacak.

‘Tarlabaşı-Ayıp Şehir’ sergisi Viyana’da

Paylaş

Gazeteci Ali Öz’ün, iki yıl boyunca Tarlabaşı’da adım adım çektiği 30 bin kare fotoğrafı kapsayan, ‘Tarlabaşı-Ayıp Şehir’ isimli sergisi yarın açılıyor. Sergi 6 Ocak 2018’e kadar Viyana’daki Mekan68’de sergilenecek.

Ali Öz, gece-gündüz, yaz-kış tam iki yıl boyunca izlediği, yazgılarına tanıklık ettiği, yaşamlarına eşlik ettiği Tarlabaşı ve sakinlerinden tam 30 bin  kareyi objektifiyle kaydetti. Bunlardan küçük bir seçkiyi sosyal medyada yayımlamasıyla, Tarlabaşı gerçeği kitleselleşti.

Sergiye ilişkin Öz, ‘İstanbul’un tam orta yerinde bir semt yok ediliyor. Semtin dokusunu oluşturan sokaklar, sokaklara rengini veren binalar; konutlar, işyerleri ve orada yaşayan kadınlar, erkekler, çocuklar, gençler... binbir çeşit hayat imha/iptal ediliyor. Tarlabaşı,  ‘soylulaştırma’ya kurban gidiyor. Ayıp Şehir, bu imha sürecini tüm canlılığı, hiç de ‘estetik’ olmayan yakıcı gerçekliği önümüze getiriyor. Şehrin, semtlerin, sokakların, insanların uğradığı ayıp ve kayıpların tanıklığını Tarlabaşı ‘Ayıp şehir’ albümünde bulacaksınız.  Bir şehri düşünürken, bu yaşadığımız şehir de olabilir, aklımıza hemen belirli bir sokak gelir, orada olmayı arzularız; işte böyle bir sokak unutulmazdır (...) Böyle sokaklar fayda sağladıkları kadar neşe de saçarlar. Eğlencelidir, herkese de açıktırlar.  Geniş sokaklar bir toplum ile tarihinin sembolleridir; toplumsal hafızayı temsil ederler” ifadelerini kullandı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Irkçı ifadesi tepki çeken Rasim Ozan Kütahyalı kovuldu

SONRAKİ HABER

İngiltere'de yasalardaki aile içi şiddet tanımı genişletiliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa